1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
BaLLatris [955]
3 years ago
12

Fred is making a bouquet of carnations and roses. The carnations cost $5.25 in all. The roses cost $1.68 each. How many roses di

d Fred use if the bouquet cost $18.69 in all?
wrong answers reported
right answers get brainiest
Mathematics
1 answer:
olga nikolaevna [1]3 years ago
8 0

Answer:

8 roses

Step-by-step explanation:

First start by subtracting $18.69 by $5.25 because you already know how much the carnations cost and how much the bouquet cost in all. When you subtract 18.69 by 5.25 you should get $13.44. If each rose cost $1.68 then divide 13.44 by 1.68 to get the amount of roses in the bouquet.

You might be interested in
How do you solve this problem?
Leona [35]
Make it better can't read it sorry
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
If a 3-pound bunch of bananas cost $1.50, how
LUCKY_DIMON [66]

Answer:

Approximately 3 bunches would equal $4.50. So you should be able to buy at least 4 bunches which would be 10 pounds

4 0
3 years ago
A store charges $56 for 5 pounds of crab meat. What is the unit price per pound of crab meat?
jeka57 [31]
The unit price is 11.2
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Maybe can I have some help?
ivann1987 [24]
It’s -5 slope intercept is whatever point the line crosses the y axis
6 0
2 years ago
One bag of rice that weighs 4.5 pounds will have enough rice if a recipe calls for 60 ounces of rice. (1 pound = 16 ounces)
dimulka [17.4K]

Answer:

Step-by-step explanation:

Since the bag of rice is 4.5 pounds, and there are 16 ounces per pound, multiply 16 x 4 = 64. Now what is half of 16? 8! So divide 5/8 = 0.625.

So in the end, yes the bag of rice will have enough rice. Here's my math:

16 x 4 = 64

5 / 8 = 0.625

So, you will have 64.625 ounces of rice which is plenty for your recipe!

-

-

-

I really hope this helps you!

6 0
2 years ago
Other questions:
  • What property could substitute cd
    14·1 answer
  • Ms. Corley wants to take her class on a trip to either the nature center or the zoo the nature center charges $4 per student plu
    8·2 answers
  • Solve the following inequality: 2(x + 1) – (–x + 5) ≤ –18. A. x ≤ –20 B. x ≤ –9 C. x ≤ –5 D. x ≤ –37
    15·1 answer
  • What is the mean salary of a salesperson at the company
    15·1 answer
  • S=a1/1-r
    15·1 answer
  • Please help me! Trying to understand!
    5·1 answer
  • Which is the least common denominator of the equation 2/9x+2/3=7?
    7·2 answers
  • Caden took her basketball team out for dinner after their tournament the total cost for dinner was $120 she had a coupon for 30%
    12·1 answer
  • Which is the equation of the same line as y = 3x - 8?
    8·1 answer
  • 2. Deon wants to find the perimeter of a square with side length 6m - 3. Write two expressions that represent the perimeter, inc
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!