1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
frozen [14]
3 years ago
9

85) A6-foot man casts an 8-foot shadow. How tall is a tree that casts a 20-foot shadow?

Mathematics
1 answer:
vichka [17]3 years ago
5 0

Answer:

15 foot

Step-by-step explanation:

6 foot = 8 foot shadow

3 foot= 4 foot shadow

15 foot=20 foot shadow

please give me brainliest!!!

You might be interested in
Evan and Dana Each work two part-time jobs to earn $500 per week in order to pay bills. Evans college schedule allows him to wo
vagabundo [1.1K]

Answer:

irdk ez stuff

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
If the temperature is 3 degrees and falls by 12 degrees what is the new temperature
ella [17]
-9 degrees is the answer
4 0
2 years ago
What are the zeros of the graphed function y = (x + 3)(x + 5)? –5 and –3 5 and 3 –8 and 5 0 and 5
Sati [7]

Answer:

Answers are:  (x+3)(x+5) = 0

So first zero:  x+3 = 0  so x = -3

Second zero: x+5 = 0 so x = -5

so zeros are: x = -5 and -3

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Kaylen earned $14.87 selling cookies and $7.76 selling
____ [38]

Answer: $12.63

Step-by-step explanation:

$14.87 + $7.76 = $22.63

2pizzas x $5 = $10

$22.63 - $10 = $12.63

3 0
1 year ago
Find the equation of the following graph:
topjm [15]

Answer:

3cos(3t)

.

ebevube7jeu2hwhuebeyeb

3 0
2 years ago
Other questions:
  • HELPPPPP PLEASEEEE!! ASAP please and thank you!
    10·1 answer
  • Number 4. Need help
    11·1 answer
  • Tyler charges his customers a weekly fee plus $5 every time he waks
    7·1 answer
  • Jimmy ran with a speed of m miles per hour. How far did he run in t minutes?
    6·1 answer
  • Someone help I’m stuck on this
    5·1 answer
  • Please help! I’m confused.
    6·2 answers
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%283.25%20%2B%20%5Cfrac%7B2%7D%7B7%7D%20%29%20%5Cdiv%20%28%20%5Cfrac%7B3%7D%7B5%7D%20%5Ctimes%
    13·1 answer
  • Which point shows Q after it is reflected across the x-axis, and then the y-axis? A. point P B. point Q C. point R D. point S
    13·1 answer
  • If f(x) = 3x - 1 and g(x) = x + 2, find (f+g)(x)​
    12·1 answer
  • You can buy 5 oranges for $2.50. What is the unit rate for 1 orange? How much would 8 oranges cost?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!