1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
slavikrds [6]
3 years ago
12

Please help me ASAP...​

Mathematics
1 answer:
Bezzdna [24]3 years ago
3 0
<h3>Answer:  B) -4</h3>

=========================================================

Explanation:

Point Q is located at (0,w). We see that x = 0 and y = w.

So we'll replace x with 0 and y with w. Then we solve for w.

2x+3y = -12

2(0)+3(w) = -12

0+3w = -12

3w = -12

3w/3 = -12/3

w = -4

In the second to last step, I divided both sides by 3 to undo the multiplication of 3. Saying 3w means "3 times w".

Side note: The point Q is the y intercept as this is the location where the diagonal line 2x+3y=-12 crosses the vertical y axis.

You might be interested in
I need help on this!!
VMariaS [17]

Answer: Picture pls

Step-by-step explanation:

.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
If you buy 5 bags of popcorn and each bag cost $7 would it be 35? by multipling?;)
ASHA 777 [7]
Yes, 5*7=35
++++++++++++
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Chris buys 5 apples for $2.60 .How much does one apple cost​
VMariaS [17]

Answer:

.52¢

Step-by-step explanation:

One apple cost 52 cents. The expression below represents the cost of an apple.

5a =2.60

5a/5= 2.60/5

a =0.52

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
5 - ( m - 4 ) = 2m + 3 ( m -1 )
Leni [432]

Answer:

m=2

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
54,860,000 round to the nearest ten million
sergij07 [2.7K]
55,000,000 is the answer :D
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Henry constructed Circle a with a radius of 10 units. He then created a sector as shown in the figure below period which of the
    5·2 answers
  • Which choice is an irrational number?
    14·2 answers
  • (1+3d)9<br> Can someone help me find the distribute this
    10·2 answers
  • Can someone solve this?
    14·1 answer
  • Rewrite 67.43 ÷1.1 to make the division a whole number.
    6·1 answer
  • Find all missing angles​
    7·1 answer
  • Piper used 1/3yard of ribbon to create a border around a
    11·1 answer
  • Alana and two of her friends evenly split the cost of a meal. They determine that each person owes $14.68. How much was the enti
    10·2 answers
  • Fill in the blank so that the ordered pair is a solution of y = 9x – 9.<br> ( __ ,63)
    6·1 answer
  • Writing an equation in slope-intercept form given
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!