1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alekssr [168]
2 years ago
5

A line with a slope of 13 passes through the points (3, −1) and (2, k). What is the value of k?

Mathematics
1 answer:
omeli [17]2 years ago
7 0

Step-by-step explanation:

13 = (k - (-1)/(2 - 3)

13 = (k+1)/(-1)

-13 = k + 1

-14 = k

Topic: coordinate geometry

If you like to venture further, feel free to check out my insta (learntionary). I'll be constantly posting math tips and notes! Thanks!

You might be interested in
The following stem-and-lead plot shows the One record attendance for original Charity Drive meetings what is the mode of these v
Gala2k [10]

Answer:

CHOOSE  A. 48

Step-by-step explanation:

Because its easy just do it.

8 0
2 years ago
Factor completely 4x5 − 20x4 − 36x3.
lakkis [162]

Answer:

the 2nd one is the answer :)

8 0
3 years ago
Simplify x^3 y ^4 / 3y^4
hjlf
We can cancel out the y^4 on the top and bottom of the fraction.

this gives us...

(x^3)/3
3 0
3 years ago
Someone help me please
OLEGan [10]
Umm i think the answer is C
7 0
3 years ago
Use a common denominator to find –12+(-3).<br> Explain your answer.
Hatshy [7]

The answer is 15 because you have two equal signs so they add up and that's why it gives that answer

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I need help on this. (the middle one)
    13·2 answers
  • A line has a slope of 2 and passes through the point (3, 9). Which is the equation of the line?
    15·1 answer
  • X^2-x-12 in (x+p)(x+q) form
    8·2 answers
  • It takes 2 bags of feed for each turkey every week.How many bags of feed do i need to fees 2 turkeys for a month?
    11·1 answer
  • Name the lengths of the sides of three rectangles with perimeters of 12 units. use only whole numbers
    10·1 answer
  • Of 120 hotel rooms rented one night, some were suites rented for $115 each and the rest were double rooms rented for $85 each. I
    11·1 answer
  • Suppose that the thickness of one typical page of a book printed by a certain publisher is a random variable with mean 0.1 mm an
    13·1 answer
  • 5x5= first answer gets brianly with explnation
    8·2 answers
  • The length of a rectangle is three times its width.
    6·1 answer
  • A 4-cup carton of frozen yogurt costs $3.64. What is the price per pint?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!