1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rufina [12.5K]
3 years ago
7

You bought 15 apples and 2 bags of Carmel for $16.00. The bags of caramel costs $5.35. How much does each apple cost? Write an e

quation.
Mathematics
2 answers:
OLga [1]3 years ago
6 0

Answer:

5.35*2+x=16 and the answer is $.35

Step-by-step explanation:

5.35*2+x=16

10.70+x=16

-10.70     -10.70

x=5.30

5.30/15= about .35

Tatiana [17]3 years ago
3 0

Answer

$12.65/15

Step-by-step explanation:

$16.00-$5.35=$12.65

This means that $12.65/15 is the cost of each apple.

You might be interested in
Steve bought a new TV that cost $399.95. the laptop was on sale for 20% off. If the sales tax is 6.5% how much will he pay for t
lakkis [162]
20% off $399.95 is the same as $399.95*.8=$319.96
now add the sales tax   $319.96*.065 = $20.80 (rounded to the nearest penny)

add 319.96 + 20.80 for the answer
6 0
3 years ago
Helen's house is located on a rectangular lot
Aleonysh [2.5K]

Answer:

0ne mile

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The perimeter of a square is 84 meters. find the length of one side
olga55 [171]

Answer:

21meters

Step-by-step explanation:

one side of the square =x

4x=84

x=21

4 0
3 years ago
Find the median of the list of data. ​ 11, 13, 24, 28, 30, 47 ​
Zielflug [23.3K]

Answer:

26?

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Maggie bought trains for her model train set. She spent $99. Gage bought some trains too. He spent $66. Each train cost the same
BartSMP [9]
At most each train could cost $33
3 0
3 years ago
Other questions:
  • The area of this circle is 96π m². what is the area of a 30º sector of this circle?
    12·2 answers
  • Three minus seventeen= A. Negative B. Positive
    15·2 answers
  • I'm not sure how to get the answer can you help me?
    7·1 answer
  • A stretch by a factor of 2 for the exponential growth function f(x)= a(9/4)^x occurs when a=????
    13·2 answers
  • Line BE, line FC, and ray AD intersecting at A
    6·2 answers
  • A business wants to manufacture refridgerators. Before they start production, they need to make sure they can make a profit with
    6·1 answer
  • PLEASE HELP, 35 POINTS!!
    8·2 answers
  • Help me quickly please
    5·2 answers
  • What is the value of x that makes l1||l2?<br> A. 15<br> B. 25<br> C. 18<br> D. 29
    6·2 answers
  • Which property of addition is shown?<br><br> 3 = 0 + 3
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!