You bought 15 apples and 2 bags of Carmel for $16.00. The bags of caramel costs $5.35. How much does each apple cost? Write an e
quation.
2 answers:
Answer:
5.35*2+x=16 and the answer is $.35
Step-by-step explanation:
5.35*2+x=16
10.70+x=16
-10.70 -10.70
x=5.30
5.30/15= about .35
Answer
$12.65/15
Step-by-step explanation:
$16.00-$5.35=$12.65
This means that $12.65/15 is the cost of each apple.
You might be interested in
20% off $399.95 is the same as $399.95*.8=$319.96
now add the sales tax $319.96*.065 = $20.80 (rounded to the nearest penny)
add 319.96 + 20.80 for the answer
Answer:
0ne mile
Step-by-step explanation:
Answer:
21meters
Step-by-step explanation:
one side of the square =x
4x=84
x=21
Answer:
26?
Step-by-step explanation:
At most each train could cost $33