Answer:
378.5 or just 378
Step-by-step explanation:
This is a linear model with x representing the number of generations that's gone by, y is the number of butterflies after x number of generations has gone by, and the 350 represents the number of butterflies initially (before any time has gone by. When x = 0, y = 350 so that's the y-intercept of our equation.)
The form for a linear equation is y = mx + b, where m is the rate of change and b is the y-intercept, the initial amount when x = 0.
Our rate of change is 1.5 and the initial amount of butterflies is 350, so filling in the equation we get a model of y = 1.5x + 350.
If we want y when x = 19, plug 19 in for x and solve for y:
y = 1.5(19) + 350
y = 378.5
Since we can't have .5 of a butterfly we will round down to 378
Answer:
397/20
Step-by-step explanation:
i think?
if im wrong im sorry
Answer:
3=75 degrees
Step-by-step explanation:
1+2+3=6
1*150/6=25degrees
2*150/6=50 degrees
3*150/6=75 degrees
10 lbs of apples will cost $55
This is simple. First, you would need to find the unit rate, which is 5.5
You find the unit rate by simply dividing 33 by 6. Next, after you found your unit rate, you're going to multiply that by 10. We now know that 10 x 5.5= 55. Therefore, you will need $55 for 10 lbs of apples.
I hope I helped :)
Answer:

Step-by-step explanation:
Given:
Original price of the ticket is 
Price after using the coupon is 
Coupon discount is 85% of
Therefore, the price after applying coupon is given as the difference of the original price and the coupon discount. That is,

The graph is shown below. The graph passes through the origin as the above relationship is a proportional relationship.
The line
strictly remains in the first quadrant as both
and
can't be negative as they represent price of tickets and price can never have negative values. Hence, only the first quadrant has both the values of
and
positive.