1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
True [87]
3 years ago
13

You buy a brand new wax candle that stands 6 inches tall. Knowing that the rate at which the wax melts is approximately 1/100 of

an inch per minute, write a linear equation that could model this situation.
Mathematics
2 answers:
Mama L [17]3 years ago
5 0

Answer:

600 minutes total

Step-by-step explanation:

Inch = 100

1/100 every minute

100/100 = 1 inch and 100 minutes

600/100 = 6 inch and 600 minutes

ipn [44]3 years ago
4 0

Answer:

y=-1/100x+6 or y=-1x+600

Step-by-step explanation:

6 inches is the Y intercept (600,0) if measuring by 1/100 or (6,0)

Since the wax is melting, the slope  is going to be negative

y=mx+6 or y=mx+600 either is fine and would yield the same results

y=-.01x+6, y=1/100x+6 or y=-1x+600

To explainn why 6 and 600 are both fine, 6 is measuring with full inches while the 600 is measuring with .01 inches. One graph will be full numbers while the other will be decimals.

You might be interested in
One number is 6 times a first number. a third number is 100 times than the first number. If the sum of the three numbers is 784
sesenic [268]
It would be any number times 0 so yeah I hope this helps
5 0
3 years ago
Five year old weighs 75 decagrams how does he weigh in centigrams
tangare [24]
75000.00 centigram (cg - cgm)
7 0
3 years ago
If 60 newspapers cost $27, find the cost of 16
Tju [1.3M]
16 newspapers cost $7.20
3 0
3 years ago
What year did i start high school if i graduate in 2017?
Karolina [17]
Obviously, 2013. 2013-2014 (1 year) 2014-2015 (2 years) etc etc
5 0
2 years ago
Write a expression that uses partial products to multiply 8 x 64
mr Goodwill [35]
512 there good luck hope u do good if u have any questions let me know
8 0
3 years ago
Other questions:
  • The ratio of girls to boys in Liza’s classroom is 5 to 4 how many girls are in her classroom if there is a total of 27 students
    13·2 answers
  • A bedroom wall is to be painted around a window as shown below. A rectangle with length 11 feet and width 10 feet. A smaller rec
    9·2 answers
  • MR Phillips wants to install hardwood flooring in his den.The flooring cost $25.86 per square yard. The blueprint below shows hi
    11·1 answer
  • Beverly moved into an apartment close to her new job. She will be paying $1,800 per month in rent and expects a 3% rent increase
    9·1 answer
  • How do I solve this x/2-1=x/5+2
    11·1 answer
  • If Pedro starts hiking at 7:30 a.m. and it takes him 3 hours and 50 minutes to complete the hike, what time did he finish the hi
    6·2 answers
  • What percent is equivalent to 0.25%
    11·1 answer
  • PLEASE HELP!!! An investment earns 3% a year compounded monthly. Find the value of an initial investment of $5,000 after 6 years
    8·1 answer
  • Brandon enters bike races. He bikes 9
    9·1 answer
  • Find the unit rate.kilometer in17hourEnter the correct answer in the box.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!