1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vinil7 [7]
3 years ago
15

On a math test the students are given a right triangle one ofbthe acute angles has a measure of 41 one student says that the mea

sure if the other acute angle is 139 what is the measure of the other angle what error might the student have made
​
Mathematics
1 answer:
BaLLatris [955]3 years ago
6 0
The error is that the student measured the wrong side. Acute angles are less than 90 degrees. So it isn’t possible for the measure to be over 90. The correct measure is 49
You might be interested in
Crafter’s Warehouse sells 5 yards of solid color fleece for $8.58. They sell 16 feet of patterned fleece for $11.00. Which fleec
scoundrel [369]

Answer:

6 yards = 18 feet

16.49/18=$0.92 per fleece

15.40/16=$0.96 per fleece

Crafter's warehouse is better the price is less per feet of fleece

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Three times a number minus 2 is 25. What is the number?
Verizon [17]
3×9=27-2=25
3× what # - 2= 25
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A____ is a fixed position in space and has no dimensions or size. hins​
amid [387]

Answer:

Point

Step-by-step explanation:

This is the definition of a point.

A "point" is a fixed position in space and has no dimensions or size.

Cheers.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Use <, =, or > to complete the statement. 0.62 0.16
Kobotan [32]
The Statement would be: 0.16 < 0.62

6 0
4 years ago
Read 2 more answers
Its about differention ​
nika2105 [10]
Had -9-x^2
———
x^2

adh (-9-x^2)
——————-
x^2

-9adh-adhx^2
———————
x^2

9adh+adhx^2
- ———————
x^2

Hope this helps
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Julio has $127 in his bank account. He gets $30 for his birthday. He also has a part-time job that pays $9 per hour. How many ho
    5·2 answers
  • INTEGERS
    10·2 answers
  • Is (-3, 2) a solution of -4r - 10y&lt; - 9?
    9·1 answer
  • Tom is the deli manager at a grocery store. He needs to schedule employees to staff the deli department at least 260 person-hour
    14·1 answer
  • Please help me. I don’t understand
    9·2 answers
  • Can you assist me? Thanks.​
    14·1 answer
  • Y=3x+6 need to be written in standard form
    15·1 answer
  • Equations
    10·1 answer
  • 56x + 7y + 21 = 0
    14·1 answer
  • What is the answer to this problem? Please answer fast
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!