1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
REY [17]
3 years ago
12

Carl lives in an apartment and pays the following expenses each month: electric bill, $34.60; TV streaming service, $24.99; and

rent, $527.85. Estimate his total expenses for the month by first rounding each value to the nearest tens place.
Mathematics
1 answer:
Vesna [10]3 years ago
8 0
$34.60 rounds to $35
$24.99 rounds to $25
$527.85 rounds to $528

Now add the rounded numbers together:
$35
$25
$528
————-
$588.00 (estimated monthly expenses)
You might be interested in
Does 26/3 equal 182/21
brilliants [131]

Answer: Yes, they are equal

Step-by-step explanation:

Quick statement: To find equivalent fractions, multiply or divide them by the same number.

In this particular example, you can divide 182 by 7 and get 26 and 21 by 7 to get 3. This symbols that they are equal. If you try the inverse operation (multiplication), you could multiply 26 by 7 and get 182. Same goes for 21 and 3: you multiply 3 by 7 to get 21. Just remember to multiply or divide the two numbers (numerator and denominator) by the same number to get an equivalent fraction.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following is a composite number?<br> OA) 23<br> OB) 11<br> OC) 25<br> OD) 19
Flauer [41]

Answer:

its 25

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
A 3-gallon jug of water costs $15.00. What is the price per quart?
kaheart [24]
5 Bc u divide 15 by 3 to get 5
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need it by tmr<br> ill give brainliest thx
Zina [86]

Answer:

21. B. Graph Z

23. A. neither function nor relation

24. D. relation only

Step-by-step explanation:

21. Graph Z is the only graph which does not pass the vertical line test

23. The graph does not pass the vertical line test, AND it is not merely given x and y points like a relation. It is graphed as a squiggly line with no given x and y points, therefore you could not make a relation from it either.

24. There is an x value of -4 twice, meaning the set does not pass the vertical line test, HOWEVER, it is a given collection of x and y values, making it a relation.

I would appreciate brainliest, have an amazing day

8 0
3 years ago
Anais bought 212212 yards of ribbon. She had 2 feet 8 inches of ribbon left after trimming some curtains. How many inches of rib
jonny [76]
2 1/2 yds = 2.5 x 36 = 90 inches...what she started with

2 ft 8 in = 2(12) + 8 = 32 inches...what she had left

90 - x = 32 
90 - 32 = x
x = 58 inches....so she used 58 inches


4 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the real number of the square root of -64
    9·1 answer
  • At an ice cream store, a family ordered 1 banana split and 2 hot fudge sundaes, paying a total of $11 for their order. The next
    13·1 answer
  • Edwin conducted a survey to find the percentage of people in an area who smoked regularly. He defined the label "smoking regular
    8·1 answer
  • Dana draws a triangle with one angle that has a measure of 40∘.
    10·1 answer
  • What property represents (-3)+3=0?<br> Commutative or Additive Inverse
    6·1 answer
  • What is the solution
    10·1 answer
  • What is the equation
    13·1 answer
  • When you write a numerical expression how can you show which operation to do it first?
    15·1 answer
  • 3 x 10^4 in standard form
    6·1 answer
  • HELP PLS Match each graph with the logarithmic function it represents
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!