1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tensa zangetsu [6.8K]
2 years ago
11

Solve for x [Sigma Notion and the Nth term] [VERY URGENT]

Mathematics
1 answer:
Sonja [21]2 years ago
8 0
The answer Is D I hope this helps!
You might be interested in
Read the text and question, and choose the option with the correct answer to the question. —Felipe, ¿cuándo celebras el día del
san4es73 [151]

Answer:

Alemania / Germany

Step-by-step explanation:

Clearly the text refers to Germany (Alemnia). Felipe will celebrate a holiday with his german family (familia alemana)

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
4x-2y+3z= 23<br> X+ 5y - 3z -37<br> - 2x+y+4z = 27
lana [24]

Answer:

solving for x - 23/4 + 1/2y -3/4z

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
HELP ASAP PLEASEEE What is the equation of the line in the form y=mx+b
lilavasa [31]

Answer:

y=x

Step-by-step explanation:

y=mx+b

m is the slope

b is the y-intercept

Since the y-intercept is at the 0 axis, the y-intercept will be zero

So now the equation is looks like this:

y=mx (Since y=mx+0 doesn't make a difference)

Now find the slope

Which is 1

Thus y=x

Hope this helps!

3 0
2 years ago
5. Marie buys 2 pounds of turkey and 1 pounds of ham. She pays a total of $20,
NARA [144]

Answer:Let t = cost per pound of turkey

Let h = cost per pound of ham

 

4t + 2h = 30

t = h - 1.5

 

substitute h-1.5 in place of t in 1st equation

 

4(h-1.5) + 2h = 30

4h - 6 + 2h = 30

6h - 6 = 30

6h = 36

h = 6

 

t = h-1.5 = 4.5

 

1 pound of turkey costs $4.50

1 pound of ham costs    $6.00

                                ----------

cost of 1 pound each  $10.50

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Please help!!!! :( will give brainliest
prohojiy [21]
3 and 11 are the answers
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What's the next answer in BADEHGJK
    6·1 answer
  • X^2+x=12 solve by quadratic formula
    11·1 answer
  • Solve the equation 30=-5(m+6)+m
    5·1 answer
  • PLEASE HELP HAVING TROUBLE!
    8·1 answer
  • Helps me solve the problem please
    13·1 answer
  • Marilee buys 8 bottles of apple juice for $10.What is the unit price of each bottle
    13·2 answers
  • Simplify the expression:<br> ( X + 5)( X-7)
    12·2 answers
  • Solve for x show all work
    7·2 answers
  • 2. Camilla sold 181 tickets for the school play. Student tickets cost $12 and adult
    12·2 answers
  • Solve for A <br> ASAP ANSWER
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!