1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
horsena [70]
3 years ago
7

Free brainly for any1

Mathematics
2 answers:
valkas [14]3 years ago
7 0

Answer:

my brianliest plzz

Step-by-step explanation:

Natali5045456 [20]3 years ago
5 0

Answer:

Can I please get Brainly I really need it

Step-by-step explanation:

oh and thank you so much for the points, hope you have a good day :)

You might be interested in
Define energy .....?​
LUCKY_DIMON [66]

Step-by-step explanation:

energy, in physics, the capacity for doing work. It may exist in potential, kinetic, thermal, electrical, chemical, nuclear, or other various forms. ... After it has been transferred, energy is always designated according to its nature.

7 0
2 years ago
10 is 50% of what number?
svet-max [94.6K]

Answer:

20

Step-by-step explanation:

Half (50%) of 20 is 10

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A bicycle store costs ​$3500 per month to operate. The store pays an average of ​$75 per bike. The average selling price of each
vfiekz [6]

Answer: the store needs to sell 50 bicycles each month to break even

Step-by-step explanation:

The average selling price of each bicycle is ​$145.

When we talk of break even, we are referring to the point at which the income being accrued from a business is equal to the total cost of running the business. At this point, their is no profit and there is no loss.

From the example information given,

Total cost of running the business will be

cost of operating the bicycle store + the total amount the store pays per bike.

cost of operating the bicycle store

= ​$3500 per month

The store pays an average of ​$75 per bicycle. If the store buys x bicycles per month, then,

Total the total amount the store pays per bike = 75 × x = 75x

Total cost of running the business per month

= 3500 + 75x - - - - - - -1

The average selling price of each bicycle is ​$145. This means that the selling price for x bicycles will be

145 × x = 145x

Therefore , total income is $145x

To break even,

145x = 3500 + 75x

145x - 75x = 3500

70x = 3500

x = 3500 / 70 = 50

8 0
2 years ago
Solve the system of equations -5y-10x=45. -3y+10x=-5 x= y=
yKpoI14uk [10]

Answer:

x  = -2

y = - 5

Step-by-step explanation:

-5y - 10x = 45

-3y + 10x = -5

------------------------Add

-8y = 40

  y = -5

-3(-5) + 10x = -5

15 + 10x = -5

10x = -20

  x = -2

Answer

x  = -2 and y = - 5

8 0
3 years ago
The complex solution to a quadratic equation is x equals start fraction three plus or minus square root of negative 36 end squar
Naya [18.7K]
The square root of a -36 simplifies to "6i". So you have 3+/- [6i/6].  The 6's cancel each other out leaving 3+/-i.  So the "a" is 3 and the "b" is 1
4 0
2 years ago
Other questions:
  • g Concerning 5 card poker hands from a 52 card deck- how many hands contain 2 pairs(that is 2 pairs of 2 different kinds plus a
    11·1 answer
  • Find the volume of 5yd,4yd,4yd,2yd,1.5yd,​
    8·1 answer
  • Faith is turning 12 this year. She asks her parents to give her $1 on her birthday and to double that amount for her next birthd
    8·2 answers
  • Penny reads 14 pages in 1/2 hours what is the unit rate for pages per hour
    13·2 answers
  • Need help on #2 asap!
    10·2 answers
  • Identify the pair of exponents that would make the statement FALSE
    14·1 answer
  • In 6 and 7, Find the missing indicated value.
    14·1 answer
  • Plz help me
    5·1 answer
  • 2/3-5/6what is 2 / 3 - 5 / 6 ​
    13·1 answer
  • Select the correct answer from each drop-down menu.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!