1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Talja [164]
3 years ago
10

Solve this question in the following photo​

Mathematics
1 answer:
katovenus [111]3 years ago
6 0

Answer:

55/43

Step-by-step explanation:

(x/y) = 7/3, (x^2/y^2)=49/9, multiply by 3 above and multiply 2 below, 3x^2/2y^2=147/18. Next apply C&D and you will get (3x^2+2y^2)/(3x^2-2y^2)=(147+18)/(147-18)=165/129=55/43

You might be interested in
Find the distance between each set of points. Round to the nearest tenth, when necessary. (-3, 2) and (1, -6)
vovangra [49]

Answer:

<h2>The answer is 8.9 units</h2>

Step-by-step explanation:

The distance between two points can be found by using the formula

d =  \sqrt{ ({x1 - x2})^{2} +  ({y1 - y2})^{2}  } \\

where

(x1 , y1) and (x2 , y2) are the points

From the question the points are

(-3, 2) and (1, -6)

The distance between them is

d =   \sqrt{ ({ - 3 - 1})^{2}  +  ({2 + 6})^{2} }   \\  =  \sqrt{ ({ - 4})^{2} +  {8}^{2}  }  \\  =  \sqrt{16 + 64}  \\  =  \sqrt{80}  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \\  = 4 \sqrt{5}  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \\  = 8.9442719...

We have the final answer as

8.9 units to the nearest tenth

Hope this helps you

6 0
3 years ago
At Greenwood Landscaping, rock costs $47.50 per ton. How much would 2.5 tons cost?
Grace [21]

Answer:

Hey!

Your answer is $118.75!

Step-by-step explanation: How did I get this?

<u>STEP 1:</u> So we know that for a ton of rock costs us $47.50...

To get 2 tons all we have to do is to MULTIPLY $47.50 by 2...

<em><u>(47.50 x 2 = 95)</u></em>

<u>STEP 2: </u>So for $95, you will get 2 tons of rock!

Now to get the .5 tons of rock in price form, we have to get the price of the whole 2.5 tons and DIVIDE BY 2

<em><u>(47.50 ÷ 2 = 23.75)</u></em>

<u>STEP 3:</u> So now we have the costs for 2 tons and the price for HALF a ton.

What we do now is easy...we ADD THE VALUES TOGTHER!

<em><u>(95 + 23.75 = $118.75)</u></em>

The result of $118.75 after adding them together is the PRICE OF 2 TONS!

<u>I HOPE THIS HELPED YOU!</u>

<u />

4 0
3 years ago
a ship sails 20km due north. It changes direction and then sails 15 due east. How far is it from its starting point? ​
Feliz [49]
It is 35km from its starting point
7 0
3 years ago
Mrs. jack bought 150 T-shirt for $1920 from a factory calculate the cost of one T-shirt
o-na [289]

Answer: $12.80

Step-by-step explanation:

$1980/ 150 t shirts =$12.80 per shirt

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE I NEED HELP URGENTLY
aleksandrvk [35]

Answer:

4.95+0.10x=120

Step-by-step explanation:

Hope this helps

5 0
3 years ago
Other questions:
  • TIMED HELP PLEASE!!!!<br><br> What is the area of triangle RST?<br><br><br> ____ square units
    11·2 answers
  • You are leaving for a party at your cousin’s house in a city that is 150 km away. You will travel at an average rate of 50 km/hr
    14·2 answers
  • Find the accumulated value of an investment $10,000 for 3 years at an interest of 7% if the money is compounded semiannually; co
    15·1 answer
  • What is the value of x?<br> 2(x+3)=x-4
    7·2 answers
  • (b) A square has a perimeter of 12 yd. What is the length of each side?
    9·1 answer
  • 1.
    13·2 answers
  • Twice the difference between a number
    6·1 answer
  • Given A is between Y and Z and YA = 11.5, AZ = 4x - 6 and YZ = 83.5, find AZ.
    12·1 answer
  • I GIVE BRAINLEST !! PLS SLOLVE
    13·1 answer
  • Serafina had 30 stickers. She gave the same number of stickers to each of her 3 friends. Now she has 18 stickers left. How many
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!