Answer:
6.95
Step-by-step explanation:
$41.70 / 6 = $6.95 for each box
E Bc I do this type of wok pretty easy
-25=-4r+5
Subtract 5 to each side
-25-5=-4r+5-5
-30=-4r
Divided -4 to each side
-30/-4=-4r/-4
7.5=r
Check:
-25=-4r+5
Substitute r with 7.5
-25=-4(7.5)+5
-25=-30+5
-25=-25. As a result, r=7.5. Hope it help!
Answer:
Eight pieces
Step-by-step explanation:
Create a number line running from 0 to 4/6.
Label the divisions as 1/6, 2/6, 3/6, and 4/6.
Divide each section in half to get small pieces of length 1/12.
Starting at zero, move to 4/6 on the number line and count the number of pieces as you go.
You count eight pieces, so Dario has eight pieces of rope.
Raj’s bathtub is clogged and is draining at a rate of 1.5 gallons of water per minute. The table shows that the amount of water remaining in the bathtub, y, is a function of the time in minutes, x, that it has been draining.
What is the range of this function?
all real numbers such that y ≤ 40
all real numbers such that y ≥ 0
all real numbers such that 0 ≤ y ≤ 40
all real numbers such that 37.75 ≤ y ≤ 40