Answer:
$0.09
Step-by-step explanation:
Unit price= total price/ total units
$3.24/ 36oz= $0.09
First, multiply the second equation by 4 so that 8y can cancel out. Now you have
5x+8y=-29
and
28x-8y=-268
Add these equations to get
33x=-297
Divide both sides by 33, and you have
x=-9
Now, simply solve for y by plugging it into an equation, and you have
y=2
The final answer is (-9,2)!
Answer:
jon
Step-by-step explanation:
he owes less because his banks account is not in the negitives
-2, because when you subtract 12 from both sides you get -4 and then you would divide that by 2 which then gives you -2:)
Obtuse angle
Which is a angle between 90 and 180 degrees. Add all of them up you’ll get 105 which is in between 90 and 180.