1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
agasfer [191]
3 years ago
11

The figure is made up of two identical quarter circles and a rectangle. The length of the rectangle is 35 cm and its breadth is

20 cm. Find the perimeter of the figure. (Take t = 3.14)​

Mathematics
1 answer:
Ymorist [56]3 years ago
6 0

Area of the middle rectangular section = length x width = 35 x 20 = 700 square cm.

The radius of the circular sections is 25 cm

Area of a full circle is pi x r^2 = 3.14 x 25^2 = 1962.5 square cm.

There are two quarter circles which is 1/2 of a circle. The area of those would be 1962.5/2 = 981.25 square cm.

Total area of the figure = 700 + 981.25 = 1681.25 square cm

You might be interested in
Product of -28 and sum of 3
ale4655 [162]
-4 and 7 would be the answer
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Words<br> a. Divide the difference<br> between 1,200 and 700 by 5
dexar [7]

Answer:

<em>100</em>

Step-by-step explanation:

1,200 - 700 = 500

500/5 = 100

Btw, uan got to, but I would really appreciate it if u marked me brainliest cuz I need one more nd I tried

6 0
3 years ago
Mom drove 180 miles from home to the hotel in 3 hours how many miles did she drive per hour
Lorico [155]

Answer:

\huge\boxed{\sf 60 \ miles}

Step-by-step explanation:

<u>Given that,</u>

3 hours = 180 miles

Divide 3 to both sides

3/3 hour = 180/3 miles

1 hour = 60 miles

So, Mom drove 60 miles in one hour.

\rule[225]{225}{2}

8 0
1 year ago
Muffins cost $3.00 per dozen.
GenaCL600 [577]

Answer:

I agree with both of them

Step-by-step explanation:

A dozen is 12 muffins. Therefore, you pay $3.00 for 12 muffins.

We know that you pay $3.00 for 12 muffins we need to find out how much EACH muffin cost. For that we need to divide $3.00 by 12 which is 0.25.

Now we need to know how much it will cost us for 16 muffins. We use our equation 16*0.25 which is 4. Elena said she will pay 4 so she is right.

Andre said he will buy 8 muffins so we use our equation again 8*0.25 which is 2. He said he will pay 2 so he is right.

5 0
3 years ago
Calculate, to the nearest cent, the future value FV of an investment of $10,000 at the stated interest rate after the stated amo
Fynjy0 [20]

Answer: 1,000

First, you have to find how much 7.5% is coming out of 10,000. So in this case it's 750. Multiply 750 by 12 years. Thats 9000, you then subtract 9000 and 10,000 to get 1,000.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Suppose in the next year, 2007, College D's expenses and enrollment remain about the same, but in addition to their current reve
    12·1 answer
  • Katie is in charge of buying juice for the teachers breakfast party if one teacher will drink between 18 and 22 ounces of juice
    15·2 answers
  • Whats the slope of (-3,-2) and (5,4)
    14·2 answers
  • Quinn returned home one summer's day to find it sweat-inducingly hot! He turned the air conditioner on and fell asleep. The room
    9·1 answer
  • 200,000 ÷ 2,000 can be simplified and solved as follows:
    12·1 answer
  • A car dealer is interested in comparing the average gas mileages of four different car models. The dealer believes that the aver
    5·1 answer
  • If the diameter of my circle is 2 cm what is the circumference in cm only type numbers rounded to the nearest hundredreth
    8·2 answers
  • What's the remainder of 789÷24
    5·1 answer
  • Marian is making accessories for the soccer team. She uses 888.44 inches of fabric on headbands for 36 players and 2 coaches. Sh
    11·1 answer
  • Which point satisfies the system of equations y = 3x - 2 and y = -2x + 3
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!