1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
RSB [31]
2 years ago
5

Assignme 3.5.PS-16 : Question Help A shoe store uses a 50% markup for all of the shoes it sells. What would be the selling price

of a pair of shoes that has a wholesale cost of $63?​
Mathematics
1 answer:
Ainat [17]2 years ago
6 0

Answer:

$94.50

Step-by-step explanation:

A shoe store uses a 50% markup for all of the shoes it sells. What would be the selling price of a pair of shoes that has a wholesale cost of $63?​

(63)(1+0.50)=63*1.50=63+31.50=94.50

You might be interested in
How can solve this ???
poizon [28]

Answer: $11,808

<u>Step-by-step explanation:</u>

2011 - 1995 = 16

418t + 5120

= 418(16) + 5120

= 6688 + 5120

= 11,808


5 0
3 years ago
Can some on help me on this question?
mario62 [17]

Answer:

x=10 and x-7 is the answer

Step-by-step explanation:

a)2x-7=13

2x=13+7

2x=20

x=20/2

x=10

b)3x+4=25

3x=25-4

3x=21

x=21/3

x=7

i hope it will help you

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
On a six-question multiple-choice test there are five possible answers for each question, of which one is correct (C) and four a
brilliants [131]
Since the events are independent and can be reduced to two outcomes, we can solve it using the binomial formula.

8 0
2 years ago
What is m ∠ ZUB?<br> 23.7°<br> 32.8°<br> 33.5<br> 57.2°
oee [108]

Answer:

23 .7 ruim

57.2 sol

32 .8 mais ou menos

tchau bj

3 0
2 years ago
(2a-4a2+8)+(5a2 -5a+6)
lana [24]
A^2-3a+14 is the answer :)
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Somebody who remembers how to do this plz answer all the questions correct!!!!! Thx:)
    12·1 answer
  • What is 5/11 in decimal form? (round your answer to the nearest hundredth.)?
    10·1 answer
  • Hellllpppp pleaseee??
    11·2 answers
  • Whats the unit rate for $2.50 for 5 ounces
    12·2 answers
  • Pedro, Alex, and Jaime are having a three-point contest. Each boy takes six turns and records the number of three-pointers he sh
    15·2 answers
  • 3 1/2;5 1/4 as a fraction
    11·1 answer
  • Find the midpoint between the two points. Write your answer in fraction form.
    7·1 answer
  • 11 Resuelve los problemas desarrollados .
    5·1 answer
  • Ann used 5 2/3 gallons of gas on Sunday and 1 1/4 gallons of gas on Monday. How many more gallons of gas did she use on Sunday?
    15·1 answer
  • Find the midpoint of the line segment with the endpoints (-6, -8) and (-2, -6)
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!