Answer:
Add 7 to both sides
Step-by-step explanation:
You would need to add 7 to both sides to cancel out the 7 on the right side of the equation to get x one step closer to being by itself.
Then you would get 4x = -8.
Next divide by 4 on both sides to get x by itself so do the inverse operation of what 4 was doing to x.
x = -2
The correct answer of

if x=4 is 272.
to solve the equation if x equals 4, you must substitute the x of the 4.

then solve by order of operations.
solve what is inside the parentheses first

then do the multiplication of the factors

then the final step, adding, to get the solution of 272
Answer:
Price per ounce is $0.062
Step-by-step explanation:
Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce
Firstly, we need the total ounce value
1 pound = 16 ounce
so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces
So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces
So 40 ounces = $2.48
price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce
Answer:
25.12inch^2
Step-by-step explanation:
Area= pi r^2 = 3.14 x 8 =25.12inch^2