1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
GarryVolchara [31]
3 years ago
13

Whats the answer to y=3x+9

Mathematics
1 answer:
MakcuM [25]3 years ago
7 0

Answer:

x=-3

Step-by-step explanation:

so you tryna get x by itself, so you are gonna do the opposite. so move nine over by subtracting it.

-9=3x

now you have to divide -9 by 3 to move it over

-2=x

You might be interested in
M-15=9 inverse operation
zheka24 [161]

Answer: 24

Step-by-step explanation:

m - 15 + 15 = 9 + 15

m = 24

6 0
3 years ago
The average of 10 numbers is -5. A new number is added to the list making the average -6. What is the new number?
Shtirlitz [24]

Answer:

- 16

Step-by-step explanation:

Average is calculated as

average = \frac{total}{count}

Thus for the given 10 numbers we have

\frac{total}{10} = - 5 ( multiply both sides by 10 )

total = - 50

let the number added be x, then

\frac{total+x}{11} = - 6 ( multiply both sides by 11 )

total + x = - 66, that is

- 50 + x = - 66 ( add 50 to both sides )

x = - 16

The new number is - 16

4 0
3 years ago
Simplify the expression -3 devided by -2/5. A. -7 1/2 B. -1 1/5 C. 1 1/5 D. 7 1/2
Llana [10]

Answer:

D. 7 1/2

Step-by-step explanation:

-3 divided by -2/5

-(-3(-5/2)

-(-3 x 5/2)

-15/2

7 1/2

Hope it helps

7 0
3 years ago
In the figure, the slope of mid-segment DE is -0.4. The slope of segment AC is . NextReset
Ksivusya [100]
The answer is:  0.4


 Hope this helps
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
It costs $42 for 7 staplers. what is the unit rate for the stapler?
murzikaleks [220]

Answer:

The answer is 6

Step-by-step explanation:

42 divided by 7=6

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Anybody pls solve this question and explanation btw.​
    12·1 answer
  • HELP PLZ<br> ASAP thanks!
    7·1 answer
  • Mr grant needs 30 pieces of felt he can buy them in packs of 10 or as single pieces what are the different ways mr
    12·1 answer
  • Bill and Joe leave their house at the same time heading in opposite directions. If Bill is driving three times faster than Joe a
    7·1 answer
  • irma bought two identical purse and one sweatshirt. The Sweatshirt cost her $10. She spend total $29.99 What is the price of the
    7·2 answers
  • Which shows the list of numbers in order from least to greatest?
    13·1 answer
  • Equivalent Find the number that makes the ratio equivalent to 1:7. 4:​
    13·1 answer
  • Can you help me on question 13?!
    11·1 answer
  • If a pair of consecutive interior angles are congruent, what is the measure of each angle?
    10·1 answer
  • HELP NEEDED NOW...THIS IS DUE IN 34 MINUTES ...NO LINKS AND NO TROLLING
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!