1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
svlad2 [7]
3 years ago
6

Taylor is going to use a computer at an internet cafe. The cafe charges $1.50 for every minute using a computer on top of an ini

tial charge of $6. Make a table of values and then write an equation for C, in terms of t, representing the total cost of using a computer for tt minutes at the internet cafe.
Mathematics
1 answer:
kirill [66]3 years ago
3 0

Answer:

565647393

Step-by-step explanation:

edkjhefiuhiuwebfibfiuhfui

Just returning the favor.

You might be interested in
How do you solve -5y-6y=-22
Wewaii [24]
-5y-6y is -11y=-22 so y=2
5 0
3 years ago
When an equation is written in the form Ax + By = C [picture attached] help pls
balu736 [363]

Answer:

B. Standard Form

Step-by-step explanation:

Ax+By=C is in Standard Form of a linear function

8 0
2 years ago
Help need to do it the equation and the real world problem
melomori [17]

A volleyball uniform costs $13 for the shirt, $11 for pants, and $8 for socks. Write two equivalent expressions for the total cost of 12 uniforms. Then find the cost.  

Write an expression for the cost of 1 uniform, add $13, $11 and $8 .

$13+$11+$8

Write an expression for the cost of 12 uniforms, multiply 12 by the cost of 1 uniform.

12($13+$11+$8)

Simplify using the distributive property.

=12⋅13+12⋅11+12⋅8=156+132+96

Now Add.

=384

So, the total cost of 12 uniforms is $384 .

3 0
3 years ago
5) A roll of wire holds 3.2 meters of wire. One meter is equal to approximately 3.28 feet. About
Rasek [7]

1 meter = 3.28 ft. 3

3.28 * 3.2 = 10.496

10.496 rounds up to 10.50

3.2 meters = 10.50 feet.

6 0
3 years ago
15 lb for $13.35 what is the unit rate and what is the cost
Sedbober [7]

Answer:

$0.89/1        the cost is $0.89.

Step-by-step explanation:

cost over lb

13.35/15

unit rate means for 1 so divide 15 by 15 to get  1  

what ever u do to the denominator do to the numerator so divide 13.35 by 15

13.35/15 divided by 15/15= 0.89/1

$0.89 for 1 lb

6 0
3 years ago
Other questions:
  • If you bike for 60km at 30km/h and return at 20km/h what is your average speed for the whole trip
    7·1 answer
  • Brandon is baking cookies for a school bake sale. If he can make 2 dozen cookies in 23 minutes which is a reasonable estimate of
    15·2 answers
  • What is the solution to this system of equations? {x+y=6x=y+2
    14·1 answer
  • Rational number between 5.2 and 5.5
    8·2 answers
  • A contractor is paving 1 mile 201.25 yards of a county road. How long is this portion of the road in feet and inches?
    9·1 answer
  • Evaluate the expression x^2+5x-19 for x=-4
    5·1 answer
  • Simon Wu's deposit includes two checks: $123.45 and $432.90; cash: 3 one-dollar bills, 9 five-dollar bills, 5
    13·1 answer
  • Which of the following is a rule for the geometric sequence 1,3,9,27...
    15·1 answer
  • 7 x [(7 + 7) = 7]<br> Bbgffekfjpxhk hogfpxodttjzrzzljrxpfjltjsbdkb
    8·1 answer
  • In a small town in the Himalayas, the average snowfall each month is 6 inches. July is the month with the lowest average snowfal
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!