1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Phantasy [73]
2 years ago
10

What is the value of x4+0.5y3when x=2 and y=4?

Mathematics
1 answer:
Elanso [62]2 years ago
3 0

Answer:

14

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is the answer to 3x squared plus 2X
7nadin3 [17]
It's already in the simplest form.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Question 8 of 10
german

Answer:

I believe 8

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Sydney is going to a carnival that has games and rides. Each game costs $1.25 and each ride costs $2.25. Sydney spent $24.25 alt
Ede4ka [16]
She went on 8 rides and 5 games because 2.25*8=18 1.25*5=6.25
18.00+6.25=24.25 and 8-5=3.
8 0
2 years ago
An 8-meter roll of blue ribbon costs $5.12. What is the unit price?<br> per meter<br> Submit
ivann1987 [24]

Answer:

$0.64

Step-by-step explanation:

Unit price is the cost of a single metre of ribbon

5.12/8=0.64

7 0
3 years ago
Solve the equation with the problem set {-28,-8,8,28} |10-x|=18
Elden [556K]

Answer:

{-8,28}

Step-by-step explanation:

|10-x|=18

The absolute value has two solutions, one positive and one negative.

10-x = 18   and 10-x = -18

Subtract 10 from each side

10-10-x = 18-10     10-10-x=-18-10

-x = 8                     -x = -28

Multiply each side by -1

x = -8                      x = 28

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Questions 32 help plz with explanation. 15 points!!
    12·1 answer
  • Please help ASAP thanks!!
    15·1 answer
  • Help for this problem! I'm stuck
    6·1 answer
  • There are 24 students in a math course at your school. How many tables must be put together to seat a group of six students? How
    15·2 answers
  • PLS HELP ME ASAP ON THIS,
    12·1 answer
  • Calculate the weight
    8·1 answer
  • Which equation represents a line that passes though (5, 1) and has a slope of 1/2?
    13·1 answer
  • In a class of 21 students, there are 3 boys for every 4 girls. How many girls in all are in the
    12·2 answers
  • Please i need help :( <br> What is the Y- intercept of the graph of the linear function ?
    15·1 answer
  • Can someone help me with this. Will Mark brainliest.
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!