1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
motikmotik
3 years ago
7

Emanuel saved of the amount he needs to buy a $80

Mathematics
2 answers:
meriva3 years ago
7 0

Answer:

80÷8.10 = 9.87654321

Answer rounded to the nearest ten, 9.9

Step-by-step explanation:

I believe the answer is 9.9 when rounded, I apologize if it's not correct.

Marysya12 [62]3 years ago
5 0

Answer:

Step-by-step explanation:

10 Hours

You might be interested in
Solve 7+x÷3=2x-5 pls help me with this
bezimeni [28]

Answer:

4.4

Step-by-step explanation:

Write the question out as an equation:

7+x/3 = 2x - 5

Rearrange , simplify and solve:

7+x = 3(2x-5) = 6x - 15

7+x = 6x-15

6x - 15 = 7+x

6x = 7+x+15 = 22+x

6x = 22+x

6x-x = 22

5x = 22

x = 4.4

hope this helps.

Good Luck.

Please Mark Brainiest

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 2x84 I don’t know the answer to it
lara [203]

Answer:

168

Step-by-step explanation:

2x80 is 160 plus 2x4 is 8 160+8 is 168

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Need some math help!!! <br> Factor the polynomial by grouping: 12p^3 − 21 p^2 + 28p − 49
Andru [333]

Answer:

\left(4p-7\right)\left(3p^2+7\right)

Step-by-step explanation:

12p^3-21p^2+28p-49

\left(12p^3-21p^2\right)+\left(28p-49\right)

7\left(4p-7\right)

3p^2\left(4p-7\right)

7\left(4p-7\right)+3p^2\left(4p-7\right)

\left(4p-7\right)\left(3p^2+7\right)

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Mrs. Smith bought 3 hats for $22.50. At this rate, how much is Mrs. Smith paying for 1 hat?
jolli1 [7]

Answer:

Hi! The correct answer is $7.5

Step-by-step explanation:

<em><u>~to find the price of 1 seperate thing divide price by the amount that has been bought~</u></em>

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
How do you do this? Someone give me the answer
Gemiola [76]
It would last 13.5 weeks because you would make a proportion:
12/16 = x/18 and then cross multiply. You would get 216=16x, then you have to divide both sides by 16 to get x = 13.5
4 0
2 years ago
Other questions:
  • a scale drawn on the map shows that 1 inch represents 16 miles. if two cities are 3.25 inches apart on the map, what is the dist
    14·1 answer
  • Suppose that you only have liability and comprehensive car insurance and you allow your roommate (who doesn't have car insurance
    9·1 answer
  • A University of Florida student earns $15 per day delivering advertising brochures door-to-door, plus 75¢ for each person he int
    10·1 answer
  • Melanie buys 2 shells for $0.80. Rosi buys 3 shells for $1.20. Carlos buys 4 shells for $1.60. Use the graph to represent this s
    5·1 answer
  • Themba has 6.75 cups of yoguri and needs to make 5 bowls of fruit dip. Each bowl
    11·1 answer
  • Which ratio is equivalent to 5:9?<br> 10:36<br> 10:27<br> 20:27<br> 20:36
    8·1 answer
  • How do you find 3 (x-2)^2
    14·1 answer
  • I GIVEEEEE BRAINLILSTTTTT
    7·2 answers
  • Krysta has $100 in a savings account that earns 5% annually. The interest is not
    7·1 answer
  • Can someone please help
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!