Answer:
4.4
Step-by-step explanation:
Write the question out as an equation:
7+x/3 = 2x - 5
Rearrange , simplify and solve:
7+x = 3(2x-5) = 6x - 15
7+x = 6x-15
6x - 15 = 7+x
6x = 7+x+15 = 22+x
6x = 22+x
6x-x = 22
5x = 22
x = 4.4
hope this helps.
Good Luck.
Please Mark Brainiest
Answer:
168
Step-by-step explanation:
2x80 is 160 plus 2x4 is 8 160+8 is 168
Answer:
Hi! The correct answer is $7.5
Step-by-step explanation:
<em><u>~to find the price of 1 seperate thing divide price by the amount that has been bought~</u></em>
It would last 13.5 weeks because you would make a proportion:
12/16 = x/18 and then cross multiply. You would get 216=16x, then you have to divide both sides by 16 to get x = 13.5