Answer:
C
Step-by-step explanation:
The oranges cost $4 per 2 lbs which is 4/2=$2 per lb. Option C has peaches at $6 for 3 lbs which is 6/3 =$2 per lb.
To do this problem you use is/of=percent/100
So:
320/750=x/100
cross multiply
32,000=750x
divide both sides by 750
x=42.66 repeating
ANSWER: X=42.66 REPEATING
Answer:
The first equation must be multiplied by 18 and second equation must be multiplied by 8
Step-by-step explanation:
Answer:
A, C, and E.
Step-by-step explanation:
I looked up what half a mile was in meters, yards, and feet, and it told me these were the right answers.
Its 5 yd i think. i hope it helped