Answer:
The volume of the irregular figure would be 144
.
Step-by-step explanation:
If you wish to make the process of calculating the volume easier, you can picture the irregular figure as two rectangular prisms: the large one on the bottom, and the smaller one appearing to protrude from the prism below it. Using this method, you only need to find the volumes of the two rectangular prisms and add the values together to get the volume for the irregular figure. The formula used to find the volume of a rectangular prism is
, where
,
, and
, represents the length, width, and height of the rectangular prism respectively. Using the formula above, the volume of the larger rectangular prism would be 12 * 3 * 3 = 12 * 9 = 108
, and the volume of the smaller rectangular prism would be 4 * 3 * 3 = 12 * 3 = 36
. So the volume of the entire irregular figure would be 108 + 36 = 144
.
Answer:
Very Simple!
Step-by-step explanation:
Just use the distance formula!
(I'm in a math class right now, so I have to keep it brief)
Distance Formula, example:

Just input the x and y values from A and B into here, and then that's it!
Hope this helps!
Happy Geometry!
A. Average rate of change for x=1 to 2: 4(2²)-4(2)=16-8=8; from x=3 to 4: 4(2⁴)-4(2³)=64-32=32.
b. Section b is 32/8=4 times greater. As the exponent of 2 increases, the gaps between consecutive powers of 2 gets wider and therefore the rate of change is greater.
Triangle ABE is similar to triangle CED (AAA)
10/8 = (2x+6) / (x+6)
x=2
therefore AE = 2(2) + 6
= 10 units
Cost per bottle
6 pack is 3.79 so the cost per bottle is 3.79/6=$0.631666666666667 per bottle
9 pack is 4.50 so the cost per bottle is 4.50/9=$0.50 per bottle
12 pack is 6.89 so the cost per bottle is 6.89/12=$0.574166666667 per bottle
0.63>0.57>0.50
the one that costs the least per bottle is the 9 pack which costs $0.50 per bottle