Answer:
40
Step-by-step explanation:
you mutiply then take away the 2 last digits
Answer:
12
Step-by-step explanation:
0 + 12 = 12
If you are given $10 every 3.5 hours and you want to find the unit rate per hour, you want to solve for how much money you make every hour. You do this by dividing the $10 by the 3.5 hours, which will result in about $2.86 per hour. (This is a rounded value)
Answer:
A. 119 feet
Step-by-step explanation:
the height of tree right now =
17 × 8 = 136 feet
the differences = 136 -17 = 119 feet
Part 1: <span>What is the periodic interest rate of jade investment?
Each compounding period is done semi-annually, which means twice a year. Since the given interest rate is annual, then 5.2% divided by half should yield the period interest rate, which is 2.6%
Part 2: </span><span>How many compounding periods does Jade's investment offer in a year? how about in 8 years?
In 1 year, there are 2 compounding periods. In 2 years, there are 16 compounding periods.</span>