1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
KATRIN_1 [288]
3 years ago
11

Need help how to get the answers for 1 and 2 please

Mathematics
1 answer:
Furkat [3]3 years ago
4 0
For question 1, you already have that answered which is correct! for question 2, your answer would be (-2, 3)!
You might be interested in
Label the sides of the triangle with leg, leg, and hypotenuse.​
Softa [21]

Answer:

Step-by-step explanation:

5. is hypothenuse because it is across from the right angle

3. and 4. are legs

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sulfur powder (S) and oxygen gas (02) undergo a
aleksandr82 [10.1K]

Answer:

It’s a

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Imagine that we put a raisin cake into the oven, with each raisin separated from the others by 1 cm. an hour later, we take it o
wariber [46]

Answer:

All raisins would be moving away from you at the same speed, without any dependence

Step-by-step explanation:

As you can see in the graph it is irrelevant if they are on one side or another of the cake since you would see everyone moving away from you at the same speed since the cake must undoubtedly expand to establish a distance of 3cm between the raisins .

Note: It should be understood that the dough should be uniform and the ideal cooking conditions for a standard cake

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do you find out if 5/4 is greater or less than 7/4
castortr0y [4]

Answer: 7/4 is greater

Step-by-step explanation: If you divide 7 by 4 you get 1.75. Then you divide 5 by 4 and you get 1.25. 1.75 is greater than 1.25. Also, if they have the same denominator, whichever has a higher numerator would be greater.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
$1.12 for 8.2 ounces
Reika [66]
To find the unit rate or how much one-ounce costs
You divide 
1.12/8.2
$0.14 For one ounce
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the answer to number 14??
    14·1 answer
  • What is 119,000,003 in word form
    11·2 answers
  • Shiv and his friends are 3 1/6 pizzas. Express this amount as a decimal
    9·1 answer
  • What is the area of the trapezoid shown below?
    11·2 answers
  • What's the formula to find the surface area of a triangular prism?
    8·2 answers
  • a projectile with an initial velocity of 48 feet per second is launched from a building 190 feet tall. the path of the projectil
    7·2 answers
  • jenny went to the mall with $120 in her wallet.she spent $25.65 on a shirt, $7.98 on a pair of socks, $16.23 on a cd , and $4.58
    12·2 answers
  • What is the rule for this reflection (x,y)-->_______? Make sure you use parenthesis and commas (NO SPACES)
    11·1 answer
  • Describe each polynomial expression by type and components based on the example shown.
    10·1 answer
  • Travis was attempting to make muffins to take to a neighbor that had just moved in down the street. The recipe that he was worki
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!