Answer:
Step-by-step explanation:
5. is hypothenuse because it is across from the right angle
3. and 4. are legs
Answer:
It’s a
Step-by-step explanation:
Answer:
All raisins would be moving away from you at the same speed, without any dependence
Step-by-step explanation:
As you can see in the graph it is irrelevant if they are on one side or another of the cake since you would see everyone moving away from you at the same speed since the cake must undoubtedly expand to establish a distance of 3cm between the raisins
.
Note: It should be understood that the dough should be uniform and the ideal cooking conditions for a standard cake
Answer: 7/4 is greater
Step-by-step explanation: If you divide 7 by 4 you get 1.75. Then you divide 5 by 4 and you get 1.25. 1.75 is greater than 1.25. Also, if they have the same denominator, whichever has a higher numerator would be greater.
To find the unit rate or how much one-ounce costs
You divide
1.12/8.2
$0.14 For one ounce