Answer:
They would get 192.5
Step-by-step explanation:
First we need to find how much it cost per 1 so you will need to dovide 110 by 20 which equal 5.5
Then you will multiply 5.5*35 and get 192.5
Answer:
see below
Step-by-step explanation:
12 banana muffins, 10 chocolate muffins, 6 blueberry muffins, and 7 vanilla muffins.
The total number of muffins is 35 muffins
P(vanilla) = number of vanilla/ total
= 7/35
= 1/5
This is not likely to occur so it is an unlikely event
$4/3=$1.33 per pound.
$9/8 = $1.13 per pound.
The second one is cheaper.