1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
REY [17]
3 years ago
15

2. The Axis powers included _.

Mathematics
1 answer:
yan [13]3 years ago
6 0

Answer:

b

Step-by-step explanation:

You might be interested in
A 9 kilogram bag of animal feed costs $45. ​ What is the unit price per kilogram?
kotykmax [81]
The unit price per kg is $5, to find this divide the 9 kilograms into the price $45 the answer is what each kilogram is worth
6 0
3 years ago
What is 15 over 100 simplefird?
bulgar [2K]
15/ 100 
To simplify divide both by 5
15/100 / 5 = 3/20 
6 0
3 years ago
What is the measure of the complement of 20°
Vesnalui [34]

Answer:

So if you have an angle that is 20 degrees, then the complement angle measures 70 degrees.

6 0
2 years ago
100 points please help
Svetradugi [14.3K]
36x^2+60x+25=(12x+5)(3x+5)
3 0
2 years ago
Two numbers, a and b, have a sum of 24. The
mina [271]

Answer:

a= -12 and b=36

Step-by-step explanation:

a+b=24 and 3a+b

a-3a+b=24

-2a+b-b=24

-2a/-2=24/-2

a= -12

then substitute the value of a in a+b=24 to get the value of b

so let see -12+b=24

b=24+12

b=36

we can check it by the equation -2a+b-b=24

-2(-12)+36-36=24

24=24 so as you have seen the answer is correct

thanks!!!

7 0
3 years ago
Other questions:
  • I'm really bad at these questions
    12·2 answers
  • The length around a rectangle
    14·2 answers
  • If f(x) = -x^2 – 1, and<br> g(x) = x + 5, then<br> g(f (x)) = [? ]x^2+[ ]x + [ ]
    14·1 answer
  • The time it takes to drive to Joliet is 6 hours more than half the time it takes to drive to Davenport. It takes 8 hours to driv
    7·2 answers
  • What is six times three divided by 2
    14·2 answers
  • a biologist counted 10,000 migrating monarch butterflies. how do you express 10,000 as a power of 10​
    15·2 answers
  • Opinions please! Im doing a research paper in school for English (and part math) and my topic is "Is NASA a Waste of Money?" I h
    12·1 answer
  • At​ noon, a tank contained 20 in. of water. After several​ hours, it contained 16 in. of water. What is the percent decrease of
    6·1 answer
  • PLSSS HELP THIS IS HARD ANYONE
    6·2 answers
  • Problem Situation: Ben buys a table for $240. He also buys 6 chairs that all cost the same amount. His total cost is $720. What
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!