1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
diamong [38]
2 years ago
15

Which series of transformations maps △ABC to △A′B′C′?

Mathematics
2 answers:
denis-greek [22]2 years ago
5 0

Answer:

A

Step-by-step explanation:

If you translate left one unit, then reflect across the x axis, you get the ending figure

Alik [6]2 years ago
4 0

Answer:

A

Step-by-step explanation:

You might be interested in
My family and I are so confused on this! Help please!
-BARSIC- [3]

Answer:

10) Correct

11) Each row is equal to 12 when you multiply them together.

12) 24

Step-by-step explanation:

12) You multiply 4*3*2 to get the volume of 24, which is also the number of cubes needed to make the shape.

<u>Please</u><u> give</u><u> brainliest</u><u> if</u><u> I</u><u> helped</u><u>!</u><u> </u><u>:</u><u>)</u>

3 0
2 years ago
Please show work<br> 26 lbs of onion cost $127.40. How much would 18 lbs cost\
Irina18 [472]
127.40/26 = $4.90 per pound
18 * 4.9 = $88.20
It would cost $88.20
5 0
2 years ago
If 3t -7 = 5t, then 6t =
USPshnik [31]

Answer:

21

Step-by-step explanation:

3t-7=5t

subtract 3t from both sides

-7 = 2t

multiply both sides by 3

-21 = 6t

so 6t = -21

5 0
1 year ago
Read 2 more answers
Identify all solutions for the graph (Check as many that apply)
Diano4ka-milaya [45]

Answer:

the darkest shaded one.

Step-by-step explanation:

because the two areas for possible answers both intersect at that area, therefore, that is the answer.

3 0
1 year ago
Read 2 more answers
Gina is buying juice for a class breakfast at school.At the discount store,she can purchase 30 individual juice boxes for $21.99
Nat2105 [25]
30 individual boxes
Because to have 30 servings from the cartons you would have to buy 6 cartons which would cost $23.94 which is more expensive then $21.99.
hope this helped xx
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Which are equivalent to 3^2 x 3^4? check all that apply.
    13·1 answer
  • What is 999999999 times 999999999
    8·2 answers
  • Simplify (5 √2 - 1) ^2
    12·2 answers
  • Please I need this before 12pm
    5·1 answer
  • Mr. McMurry wants to get a gym membership. Planet fitness charges $25 a month. Everyday Fitn
    14·1 answer
  • What is the slope of the line shown in the graph?
    13·1 answer
  • What is the standard form of the equation y=3/4x-6
    12·1 answer
  • Marie is a college professor. Her annual salary is $66,000.
    9·1 answer
  • In GUIS out of 5,250 students 2,341 went for a trip to Dubai Glow Garden and 1,897 went to the Louvre Museum, Abu Dhabi. How man
    13·1 answer
  • Please simplify this equation
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!