1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ludmilka [50]
3 years ago
6

Multiply (x + 14)(x + 15). What is the product?

Mathematics
1 answer:
Contact [7]3 years ago
5 0

Answer:

x^2+29x+210

I hope this helps! I did this through the FOIL method. :)

You might be interested in
Question 6
Tamiku [17]

Answer:

C.

Step-by-step explanation

shes pulling RANDOM names. key word random, hope this helped

8 0
3 years ago
PLEASE HELP!! AOC and BOD are diameters of a circle, centre O. Prove that triangle ABD and triangle DCA are congruent by RHS.
goldfiish [28.3K]
Give the person their brainliest
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find area and perimeter​
alisha [4.7K]

Answer:

Perimeter

P = P1+P2

P1 = 4a           P2=2(a+b)

P1=4*5           P2=2(3+5)

P1=20            P2=2*8

                     P2=16

P = 20+16

P=36

Area

A=A1+A2

A1=a^{2}                 A2=a*b

A1=5^{2}                 A2=3*5

A1=25                A2=15

A=25+15

A=40

5 0
3 years ago
Question 9 of 10 <br> Solve -4x+ 2 26. <br> 0 A. x-6 <br> 0 B. )( 6 0 C. -6 0 D. )( 6
Drupady [299]

Answer:

The answer is (C.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Compare and contrast the rate 4/5 mile in 8 minutes and 4 minutes to travel 2/5 mile
Gwar [14]

The values of the rates 4/5 mile in 8 minutes and 4 minutes to travel 2/5 mile are equal

<h3>How to compare and contrast the rates?</h3>

The rates are given as:

Rate 1 = 4/5 mile in 8 minutes

Rate 2 = 2/5 mile in 4 minutes

Calculate the above rates

This is done as follows:

Rate 1 = 1/10 mile per minute

Rate 2 =1/10 mile per minute

When the rates are calculated, the values are 1/10 mile per minute

Hence, the values of the rates 4/5 mile in 8 minutes and 4 minutes to travel 2/5 mile are equal

Read more about rate at:

brainly.com/question/2021001

#SPJ1

5 0
2 years ago
Other questions:
  • A rectangular box with a square base is to be constructed from material that costs $9 per ft2 for the bottom, $4 per ft2 for the
    5·1 answer
  • What are two zed numbers that have a sum of 3
    8·1 answer
  • What are the period and phase shift for f(x) = 3 tan(4x + π)?
    13·1 answer
  • You randomly choose one hat from 3 green hats, 4 black hats, 2 white hats, 2 red hats, and 1 blue hat. What is the probability o
    8·1 answer
  • Which inequalities are true? Check all that apply.<br> (pic attached)
    7·2 answers
  • HELP ME ASAP 10 POINTS WILL BE GIVIN
    10·1 answer
  • A 50 once container of popcorn costs $6.00. What is the cost per ounce of popcorn
    11·1 answer
  • Four members of a relay team evenly split the distance of a race. Each person ran more than 100 meters. Which inequality can be
    13·1 answer
  • Max sold one third of his old stamps to buy 6 new stamps. He now has 15 stamps. How many did he start with?
    9·2 answers
  • 12z−6+15z=27z−5 how many solutions
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!