1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ray Of Light [21]
3 years ago
14

What is The quotient of x and 3 minus 5 is greater then four

Mathematics
1 answer:
Usimov [2.4K]3 years ago
6 0

Answer:

x > 6

Step-by-step explanation:

x + 3 - 5 > 4 \\  \\ x - 2 > 4 \\  \\ x > 4 + 2 \\  \\ x > 6 \\

You might be interested in
How many digits of Pi had the Guinness World Record holder memorized?
3241004551 [841]
The most decimal places of Pi<span> memorised is 70,000.</span>
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Show your work. -2.5(4x -4) = -6
serg [7]

Answer:

x = 1 3/5

Step-by-step explanation:

distribute.

-2.5*4x + (-2.5*-4) = -6

-10x +10 = -6

subtract 10 on both sides

-10x = -6 -10

divide by -10

x = -16/-10

x = 1 3/5

7 0
2 years ago
Write the equation of the line perpendicular to y=3/2x+3/2 that passes through the point (-1,2)​
lbvjy [14]

Answer:

y = -2/3x + 4/3

Step-by-step explanation:

If two lines are perpendicular, the product of their slopes is -1

comparing what we have with the general form;

y = mx + b

The slope of the given equation is 3/2

To get the slope of other;

3/2 * m = -1

3m = -2

m = -2/3

So we want to write the point-slope equation

y-y1 = m(x-x1)

y-2 = -2/3(x + 1)

3y - 6 = -2x -2

3y = -2x -2 + 6

3y = -2x + 4

y = -2/3x + 4/3

4 0
3 years ago
I REALLY NEED HELP!<br><br> △DLZ∼△MYR <br><br> What is YR?<br><br> (Picture Included!)
o-na [289]

Answer:

YR = 33.6 in.

Step-by-step explanation:

△DLZ∼△MYR

LZ / DZ = YR / MR

21/18 = YR / 28.8

7 / 6 = YR / 28.8

YR = 7 * 28.8 / 6

YR = 33.6

6 0
3 years ago
Tanvi teaches art lessons at a day camp and needs to get supplies. She purchases 40 Bright Streak paint sets from the Color a sp
natima [27]

Answer:

The paint sets cost $8 each.

Step-by-step explanation:

Tanvi pays $310 after getting a $10 discount. Before the disscount her total was $320. 320 divided by 40 sets is $8 per set.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • David bought a baseball card for $40. the value of the card increased by 25%. what is the new value of the card?
    5·1 answer
  • Answer how do I translate the sentence into an equation
    15·2 answers
  • List three attributes of shapes
    15·1 answer
  • On march 12, klein company, inc. sold merchandise in the amount of $7,800 to babson company, with credit terms of 2/10, n/30. th
    9·1 answer
  • What are facts using mathematical terms for second grade
    8·1 answer
  • Find the area of the pentagon. A) 107 inches2 B) 116 inches2 C) 150 inches2 D) 182 inches2
    6·1 answer
  • Someone please help 100 points
    11·2 answers
  • Damon is buying meat by the pound at the deli. For every 5 pounds of meat he buys, he pays $8. What is the cost, per pound, for
    15·1 answer
  • A room is 15 feet long and 12 feet wide. What are the length and width of the room in yards?
    12·1 answer
  • F10) How many Solutions Does this<br> System Have?<br><br><br> y=2X<br> y = -x + 2
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!