1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
inessss [21]
2 years ago
14

Jacob pays $30.40 for 3.2 ounces of steak. What is the price per ounce of the steak?

Mathematics
1 answer:
Degger [83]2 years ago
3 0

Answer:

30.40/3.2=9.5 so he pays $9.50 per ounce of steak

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is the GCF of g^3 an g^15
kenny6666 [7]

Answer:

The GCF of both is g^3

Step-by-step explanation:

Here, we are asked to give the greatest common factor of g^3 and g^15

In simpler terms we want to find that biggest term that could divide both values.

Mathematically, since g^3 is itself a factor of g^15, then we can conclude that the GCF of both is g^3

8 0
2 years ago
N times 2+1 equals what need help for 35 points
kupik [55]

Answer:

6846

Step-by-step explanation:


3 0
2 years ago
Y2 -(-5y?) = ???????
borishaifa [10]
The answer to your question would be y2 +5y.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
After a 16% increase the price of a pair of running shoes was $40.60. What was the old price of the shoes
Delvig [45]

Answer:

34.10

Step-by-step explanation:

Note:

16% = .16

Important:

What was the <u>old price</u> of the shoes

Solution:

40.60 x .16 = 6.946 [Round:6.50]

40.60-6.50= 34.10

Hence, the old price of the shoes is $34.10

5 0
2 years ago
Luigi is an urban planner. as an independent contractor, he charges $140 fee plus $ 25 per hour for each contract with the city.
yaroslaw [1]

x = hours 25 per hour = 25x

y = total

 so y = 25x +140

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Pls help i really am confused :/
    7·1 answer
  • Start with -2 and you end with +7 what is the rule
    5·2 answers
  • 10. A small plane was scheduled to fly from Atlanta to Washington, D.C. The plane flies at a constant speed of 230 miles per
    11·1 answer
  • F (x) = 2x² + 3x + 4 g(x) = x + 5 What is (f (x)) . (g(x))?​
    13·1 answer
  • What is the reduced fraction of 26/73 ?
    12·2 answers
  • Anita is making a curtain to surround a table. She bought 20 yards of fabric. Her total cost was $13. What was the cost per yard
    8·2 answers
  • The diameter of a circle is 46 yards. What is the circle's circumference? d=46 yd Use 3.14 for it.
    14·1 answer
  • Solve pls brainliest
    9·2 answers
  • Daniel has $600 in a checking account, has $12,000 in a savings account, owns a $12,000 car, and owns a $35,000 house. What is t
    11·1 answer
  • Can someone please find x?
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!