1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
katen-ka-za [31]
3 years ago
15

What can be said about the discriminant of the graph below?

Mathematics
1 answer:
Oksi-84 [34.3K]3 years ago
6 0
I haven’t taken this since for a while so my memory’s a bit foggy but I’m pretty sure it’s B since it intersects at (0,0) so there wont be any other solution. I hope that helps (:
You might be interested in
Last basketball season John made 62% of the free throws he attempted. In the first game this season, John went to the free-throw
Step2247 [10]

Answer:

62 x 10 =620

Step-by-step explanation:

multiply

5 0
3 years ago
the area of a square sandbox is 83 square feet. to the nearest foot, what is the perimeter of sandbox?
vagabundo [1.1K]
Area=bh
b=base
h=height

Since a square has 4 equal sides, we can √83 to give us each side. This being 9.11 feet

perimeter=9.11+9.11+9.11+9.11=36.44

Answer: 36 to the nearest foot
7 0
3 years ago
The price of a 5 minute phone call is $1.25 what is the price of a 17 minute phone call?
pychu [463]

Answer:

$4.25

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
If twelve pounds of nails cost $3.84 what is the unit cost A) 32c B) 28c C) 23c D) 18c
aalyn [17]

Answer:

Option A) 32c

Step-by-step explanation:

we know that

To find the unit cost, divide the total cost of twelve pounds by twelve pounds

so

\frac{\$3.84}{12}=\$0.32

Remember that

1$=100 cents

Convert dollars to cents

\$0.32=0.32*100=32c

therefore

The cost of one pound of nails cost 32 cents

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Olivia has budgeted 40% of her savings for a new phone. If she had $500 in her savings account, how much can she spend on the ph
rodikova [14]

Answer:200$

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • How to solve for x and y
    6·1 answer
  • The blue dot is at what value on the number line?
    5·2 answers
  • Describe the locations of 3 and -3 with respect to 0 on a number line.
    8·1 answer
  • A company wants to increase the 10% peroxide content of its product by adding pure peroxide (100% peroxide). If x liters of pure
    13·1 answer
  • Solve this quadratic equation using the quadratic formula. 2x2 - 10x + 7 = 0
    10·1 answer
  • Which of the following statements is true about completing a square? A. When completing the square, subtract the square of half
    5·2 answers
  • Compare using &gt;, &lt;, or =.<br> 11 yards<br> 51 feet
    6·1 answer
  • A regional airport, community college, and city hall building are located at the vertices
    15·1 answer
  • The manager of a concert hall is keeping track of the number of people who pass through the doors before a concert begins. Using
    5·1 answer
  • 9.5x - 2.5 for x = 9<br> What is the solution
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!