Answer:
a1 = 1/4
a2 = 1/2
a3 = 3/4
a4 = 1
Step-by-step explanation:
an = a/n
then when a= 1, 2, 3, 4
a1 = 1/4
a2 = 2/4 = 1/2
a3 = 3/4
a4 = 4/4 = 1
Answer:
The weight of sunflower seeds in each snack bag is 1/16 of a pound
Step-by-step explanation:
Here, we want to know the weight of sunflower seeds in each snack bag.
The total weight bought is 9/16 pound and the division is into 9 bags
So the weight of the individual bags will be ;
9/16 divided by 9
= 9/16 * 1/9 = 1/16
The difference of the expression is as follows:
(6y⁴ + 3y² - 7) - (12y⁴ - y² + 5) = - 6y⁴ + 4y² - 12
3(x - 5) - (2x + 4) = x - 19
<h3>How to find the difference of the expression?</h3>
The difference of the expression can be found when we combine the like terms.
Therefore,
(6y⁴ + 3y² - 7) - (12y⁴ - y² + 5)
6y⁴ + 3y² - 7 - 12y⁴ + y² - 5
6y⁴ - 12y⁴ + 3y² + y² - 7 - 5
- 6y⁴ + 4y² - 12
3(x - 5) - (2x + 4)
3x - 15 - 2x - 4
3x - 2x - 15 - 4
x - 19
learn more on expression here: brainly.com/question/14294918
#SPJ1
To find the unit rate we will divide the amount of dollars ($13.20) by the amount of bowls (6). Then we will check our work. lets do it:-
13.20 ÷ 6 = 2.20
$2.20 per bowl
CHECK OUR WORK:-
2.20 × 6 = 13.20
we were RIGHT!!
So, the unit rate in dollars for, Melinda bought 6 bowls for $13.20 is, $2.20 per bowl.
Hope I helped ya!! xD