Answer:
⅓
Step-by-step explanation:
8+7+6
total= 21
blue= 7÷21
1/3
Answer:
18 cents per ounce
Step-by-step explanation:
The first step is to identify the unit. In this case, you are told you have 16-ounces. Therefore, your unit is an ounce.
To find the price of one ounce, just divide your price of $2.88 by 16.
Unit rate = $2.88 / 16 = 0.18 or 18 cents per ounce.
Answer:
185/27
Step-by-step explanation:
To get the polynomial that is exactly divisible by g(x)=3x+2, we have to divide f(x)=3x
4
−2x
3
+3x
2
−2x+3 by g(x) and get the remainder as shown in the above image.
Hence,
27
185
should be subtracted from 3x
4
−2x
3
+3x
2
−2x+3 so that the resulting polynomial is exactly divisible by 3x+2.
Answer:
Hi!
The correct answer is d) 1 over 15 minus 1 over x equals x over 35.
Step-by-step explanation:
We know the amount of time that Byron can fill a drying rack with dishes: 15 minutes.
We know the amount of time that Byron can fill a drying rack with dishes while Emmitt is taking dishes out of the drying rack: 35 minutes.
We don't know the amount of time that Emmitt can take dishes out of the drying rack: x minutes.
So, if Byron is filling the drying rack in 15 minutes and Emmitt is taking out the dishes at x minutes, it takes 35 minutes to fill the drying rack.
<em>// multiply by 105x both sides.</em>
<em>// simplifly</em>
<em> //substract 3x and add 105 in both sides</em>
<em>// solve</em>
<em>//</em> <em>divide by 4 in both sides</em>
<em>// solve</em>

It makes sense that Byron fills the rack faster than Emmitt empties the rack.