1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ratling [72]
3 years ago
12

Simplfy 7a - 2b - 5a + 7b

Mathematics
1 answer:
ivolga24 [154]3 years ago
3 0

Answer:

2a+5b

Step-by-step explanation:

7a-5a =2a

-2b+7b = 5b

You might be interested in
Alyssa had $289 to spend on seven books after buying them she had $16 how much did each book cost
Mazyrski [523]

Answer:each book cost 39 dollars

Step-by-step explanation:

Since she had 16 dollars left over afterwords subtract 16 from 289 which leaves you with 273. then take the 273 and divide by the 7 books she bout whic will become 39 dollars therefore each book cost 39 dollars

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
0.285714285 nearest thousandth​
Agata [3.3K]

Answer:

0.286

Hope that helps!

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Lane is 10 times Mels age.  If the difference in their age is 27, how old is Mel?
Sergeu [11.5K]
The answer is 3! 

explanation; 3x10 equals 30. the difference is 27 years and 30-3=27!
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which expression is equal to zero? 9 + (– 27) ÷ (– 3)
GrogVix [38]

Answer:

-27÷(-3)-9

=0

Step-by-step explanation:

Hope this helps you.

4 0
3 years ago
Expand or simplify <br>3c(5+c) -2(3c-7)​
Luden [163]
3c(5+c) -2(3c-7)
15c+3c^2-6c+14
9c+3c^2+14
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • the rabbit population in a forest area grows at the rate of 7% monthly if there are 220 rabbits in April find how many rabbits r
    10·1 answer
  • 8% of what number is 2
    15·1 answer
  • Will give brainiliest to whoever answers it and gives it step by step please help me
    13·1 answer
  • Select the correct answer. If g is an odd function, which pair of points could be found on the graph of g? (-1,16) and (1,16) (3
    9·2 answers
  • Chan drew the triangle below. Which two angles are congruent? ​
    10·1 answer
  • you have at most $20.25 to spend at a store. Shirts cost $11.50 each, and pants cost $16 each. Let s be numbers of shirts and p
    9·1 answer
  • I need the answer fast!!!!!!!!
    6·2 answers
  • I need help on this!!
    15·2 answers
  • I need help please anyone solve it
    8·1 answer
  • The table shows the relationship between the number of cups of cereal in the number of cups of raisins in a cereal bar recipe ja
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!