1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mixas84 [53]
3 years ago
10

Let's say you have 6 lbs of apples for $12.96. What is the unit price? (Meaning, what is the cost of 1 pound of apples?)​

Mathematics
1 answer:
lara [203]3 years ago
7 0

Answer:

$2.16 per pound

Step-by-step explanation:

First, you would need to divide the price by the amount

$12.96 / 6 lbs = $2.16 per pound

That is the unit price

You might be interested in
Use the drawing tool(s) to form the correct answer on the provided graph.
Veseljchak [2.6K]
In the attached, the dotted red graph is g(x). The solid black graph is the function shifted 5 units left.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What value does the 3 represent n the number 16.344 ?
Maslowich

Answer:

Three hundred

Step-by-step explanation:

Because the whole number is sixteen thousand THREE HUNDRED forty four

7 0
3 years ago
Simplify <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%28r%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D4" id="TexFormula1" title="(r\frac{1}{2}4" alt="(r\frac{1}{2
Katena32 [7]

Hello!!

════ ⋆★⋆ ════

\mathbb{A~N~S~W~E~R~:}

= r · 2

➡ \Huge \sf \mathbb \color{}\underline{\colorbox{ANSWER~WITH~EXPLANATION ~!}{}}

\mathfrak{apply~the~fraction~rule:  }   a \frac{b}{c} =\frac{a~. ~b }{c}

\mathfrak{apply~rule:  }  a · 1 = a

r · 1 · 4 = r · 4

=\frac{r~.~4}{2}

\mathfrak{divide~the~numbers~:  } \frac{4}{2} = 2

= r · 2

So, your answer will be is :

= r · 2

\color{}{Hope\:it\:helps. ..}

#LearnWithBrainly

\mathbb{A~N~S~W~E~R~:}

\mathfrak{Jace}

4 0
3 years ago
Topic/Objective: Function Applications pp. 228-252
e-lub [12.9K]
Graphing them and see what the difference is
6 0
3 years ago
You got 8 correct out of 9 points.
kkurt [141]
Are you looking for the percentage? If you are, then you just have to find 8/9, which is about 0.89, or 89%.
4 0
3 years ago
Other questions:
  • A triangle has sides 12 2/3 inches, 10 1/3 inches, and 5 1/3 inches. What is the perimeter (distance around the edges) of the tr
    11·1 answer
  • How are perpendicular lines and interesting like alike? How are they different
    7·1 answer
  • Divide and answer in simplest form :) 5/3÷3<br><br><br><br><br><br>​
    7·1 answer
  • Compute 5e2 - 4g + 7 where e = 4 and g = 6 ?
    14·1 answer
  • Find the value of x in each case. Give reasons to justify your solutions!<br> D ∈ AC
    5·1 answer
  • 100 points !! I need fast help
    15·2 answers
  • Tan ^-1 (-1). enter your answer in radians
    15·1 answer
  • The large sphere has a diameter of 12 feet.
    14·1 answer
  • The cost-volume formula for men's belts is
    9·1 answer
  • Near a coral reef, a barracuda swam at a steady speed for 4.4seconds. It swam 33meters in that time. What was its speed?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!