Answer:
divide the cost of the dog food by three and thats ur answer
Step-by-step explanation:
Answer:
B
Step-by-step explanation:
Answer:
AE = 60 units
Step-by-step explanation:
GE is one third the length of AE so...
GE = 1/3(AE)
20 = 1/3x
3(20) = (1/3x)3/1
60 = x
x = 60
AE = 60 units
The formula for the equation of y, the number of units sold as a function of x is y = 0.00625x + 250
<h3>How to illustrate the equation?</h3>
From the information given, when the company spends no money on advertising, it sells 250 units and for each additional $4000 spent, an additional 25 units are sold.
The formula for y will be:
y = (25/4000)x + 250
y = 0.00625x + 250
Learn more about equations on:
brainly.com/question/2972832
#SPJ1
Answer:
m = 3.625
Step-by-step explanation:
1.2m + 0.65 = 5
~Subtract 0.65 to both sides
1.2m = 4.35
~Divide 1.2 to both sides
m = 3.625
Best of Luck!