1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nevsk [136]
3 years ago
9

What is the surface area? 7 in 6 in 3 in​

Mathematics
2 answers:
liraira [26]3 years ago
8 0

Answer:

126

Step-by-step explanation:

jarptica [38.1K]3 years ago
4 0
Hello. I think you mean find the volume volume=3D shapes area=2D shapes.
The formula is lxwxh (length x width x hight)
That means 6x3x7
You do 6x3=18x7=126
Your answer is 126-

Hope I could help!
Have a good day
You might be interested in
What is the greatest common factor (GCF) of the numerator and denominator
SIZIF [17.4K]
The answer is D .. D) 2
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the inequalities for x, and match each solution to its number line graph.
marysya [2.9K]

Answer:

14

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
6(u+3) Use the distributive property to remove the parentheses 6(u+3
Vlad [161]

Answer:

6u+18

Step-by-step explanation:

6*u=6u and 6*3=18

8 0
3 years ago
What is the value of x?
RSB [31]
The X = 39 degrees.....
4 0
3 years ago
The topic= Direct and Inverse Proportions
maxonik [38]

Answer:

A) 3

B)60

C)4

Step-by-step explanation:

y = kx

36 = 12k

A)k=3

~~~~~~~~~~

b) 60

12*5

c) 4  

12/3

6 0
3 years ago
Other questions:
  • A rectangular prism is 12 cm long, 6 cm wide, and 5 cm high.
    5·2 answers
  • What is the volume of the square pyramid with base edges 18 m and slant height 15 m
    9·2 answers
  • What is five + five
    11·1 answer
  • What’s the answer to 5 1/2 x ? = 10
    15·1 answer
  • Mark looked at the statistics for his favorite baseball player, Jose Bautista. Mark looked at seasons
    11·1 answer
  • Kennedy is working two summer jobs, making $11 per hour babysitting and making $8 per hour clearing tables. In a given week, she
    14·1 answer
  • What is the sum of the interior angles of a 15-gon?
    10·1 answer
  • A 5-kilogram bag of cat food costs $18.90. What is the unit price?<br><br> $<br> per kilogram
    13·2 answers
  • 15. The cost of beverages in a vending machine is shown.
    8·1 answer
  • Paul's mom gave him $25.00 on Monday morning to use on lunches. At his school, the school lunch costs $1.50, which he bought
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!