1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Drupady [299]
3 years ago
15

The cost of a smartphone is $199. A newer model costs 10% more. Which choice is closest to the sale price of the newer model aft

er a 20% discount? *
Mathematics
1 answer:
a_sh-v [17]3 years ago
5 0

Answer:

$199 + 10% - 20% = $175. 12  

hope this helped

Step-by-step explanation:

You might be interested in
A bottle contains 15 marbles: 9 are white and 6 are green. What is the
sineoko [7]

Answer:    3/5

Step-by-step explanation:

Fist find  out how many whites are there and divide it by the total to find the probability.

9/15   simplify it to  3/5

4 0
2 years ago
Tresa soccer team I feel six water coolers before the game it's a water cooler hold 9 L to the water how many liters of water do
natima [27]
Well, 6 x 9 = 54 which means the answer is 54. Hope this helps :)
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which expression is equivalent to 1/3 y?
MrMuchimi

Answer:

The answer is 1/6y+1/6(y+12)-2

Step-by-step explanation:

I used a math calculator.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Pls help me out! I cant understand this!!!
il63 [147K]

Answer:

Part A: 480 ounces of water are left in the water tank.

Part B: he will drink 3 tanks of water in 30 days.

Step-by-step explanation:

Part A:

5x8x16 = 6x16 = 1/2x8x16

=640 = 96 = 64

=480

Part B:

4x30 divided by (5x8) = 120 divided by 40 = 3

7 0
2 years ago
CAN SOMEONE PLEASE HELP ME???
Klio2033 [76]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

y=x+2. let it eq 1

put y= - 2 and x=-4 in eq 1

-2 = -4+2

-2= -2

now put x= -3 and y= -1 in eq 1

-1 = -3+2

-1 =-1

now put x= -2 and y=0 in eq 1

0 = -2+2

0=0

now put x= -1 and y=1 in eq 1

1 = -1+2

1=1

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Together, Matthew and Daniel have 67 DVDs. Matthew's collection has 3 times as many DVDs as Daniel's collection. Write an algebr
    13·1 answer
  • I NEED THIS NOW PLS HELP Stella walks down a flight of stairs to the basement. Then she walks back up the stairs and up another
    12·1 answer
  • Help me to solve this question plez!!
    13·1 answer
  • A block with a surface area of 4 m2 is pressed against the ground using a force of 100 N.
    12·2 answers
  • Pls heeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeelp
    13·1 answer
  • Use the pythagorean theorem 1) a=7 b=12
    9·1 answer
  • The rectangle below has an area of x^2-4x-12 square meters and a length of x + 2 meters. Which represents the width of the recta
    14·1 answer
  • A package of 6 pairs of insulated socks cost $85.20 what is the unit price of thepairs of socks
    9·1 answer
  • A.
    5·2 answers
  • Why did Chase (and many others) oppose passage of the Kansas-Nebraska Act?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!