Well, since we know $3.65 is how much ONE PACK of pencil costs, and k represents the packs of pencils PURCHASED, and x represents the COST per pack, your answer would be A. x = 3.65k. This is because to find out the total cost (x) of k amount of packs, you would multiply the cost (3.65) times k, (known as 3.65k), which would be expressed as x = 3.65k. =)
Hope I helped! ^-^
The answer would be angles UVX and RSQ.
Hope this helps
Answer:
3 flowers are in Julias bouquet
Step-by-step explanation:
120 divided by 40 = 3
Deductive reasoning is one that necessarily follows, not one that likely follows (this would be an inductive reasoning).
Here the important information is that all squares are also parallellograms, which means that they also necesarily have all the properties of the parallelogram - the correct answer is D.