Answer:
The answer to question 5 is x = 23. The answer to question 6 is x = 17.
Step-by-step explanation:
Two Key Points:
- Angles on a straight line always add up to 180°
- The angles in the inside of a triangle add up to 180°
I have attached a picture showing how to do the two problems. I hope this helps!
Answer:
27
Step-by-step explanation:
⅙ × 54 = ⅓ × x
9 = x/3
x = 27
Answer: 84 mm is MAYBE the answer.
127.40/26 = $4.90 per pound
18 * 4.9 = $88.20
It would cost $88.20