1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elenna [48]
3 years ago
15

What’s the value of x?

Mathematics
1 answer:
kkurt [141]3 years ago
6 0

Answer:

x=4

Step-by-step explanation:

You do a^2 x b^2 = c^2

so 5^2 x ? = 10^2

25 x ?= 100

?= 100/25

?= 4

You might be interested in
If two triangles have three congruent, corresponding angles, what additional information is needed to prove the triangles are co
Rina8888 [55]

AAS, or angle-angle-side, states that if two angles and the non-included side of one triangle are congruent to the corresponding two angles and non-included side of a second triangle, then the triangles are congruent. We have an angle and a side.Nov 29, 2017

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which equations are related equations to x + 8 = 22?
FrozenT [24]

x + 8 = 22

x = 22 - 8 and 8 = 22 - x

8 0
3 years ago
Find the diagonal of a square whose sides are of the given measure.<br><br> Given = 3√2
Vadim26 [7]
Diagonal = √2 * side = 3√2 *√2 = 3*2 = 6
3 0
3 years ago
Find three consecutive odd numbers whose sum is 1875.
masya89 [10]

Answer:

smaller number = 623

middle number = 625

larger number = 627

Step-by-step explanation:

Variable: X = smallest number

If these numbers are consecutive and odd, then the numbers would be:

x, x+2, x+4

x + (x + 2) + (x + 4)= 1875

3x + 6 = 1875

3x = 1869

x = 623

x + 2 = 625

x + 4 = 627

Check:

623 + 625 + 627 = 1875

4 0
3 years ago
How do you complete it
Naya [18.7K]
U^2 + 2 (u) (5/2) + 25/4 = (u +5/2)^2

answer is B. 25/4
8 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the value of the expression below when w =7 and x = 2?<br> 3w – 4x
    6·2 answers
  • I missed 56 questions out of a 100 what is my score ?
    13·2 answers
  • Please help with this too​
    6·1 answer
  • The cost for 8.2 pounds of raisins is $13.12. How much does each pound cost? $1.60 $1.61 $1.62 $1.63
    14·2 answers
  • A student working on a report about mathematicians decides to find the 98% confidence interval for the difference in mean age at
    12·1 answer
  • A rectangle has a length of 8.5 inches and a width of 6 inches. This rectangle is dilated by a scale factor of 3.2 to create a n
    14·1 answer
  • 1/2 divided 2 equals= _____
    8·2 answers
  • Which of these is an example of a continuous random variable?
    13·1 answer
  • a sloth travels about 7 feet every minute generate the set of ordered pair for the ratio relationship between the total distance
    5·1 answer
  • A company estimates that it can sell 3,000 units each month of its product if it prices each unit at $80. However, its monthly n
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!