1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
anygoal [31]
3 years ago
9

How do you solve this using a logarithm? :)

Mathematics
1 answer:
lisabon 2012 [21]3 years ago
8 0

Answer:

Keep the exponential expression by itself on one side of the equation.

Get the logarithms of both sides of the equation. You can use any bases for logs.

Solve for the variable. Keep the answer exact or give decimal approximations.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Given the triangle below, which of the following equations correctly representsthe relationship between a, b, and c?Triangle not
alukav5142 [94]
A) it is the law of cosine
7 0
3 years ago
Hank and his two friends are attending a concert. They purchase tickets and parking for a total of 129.00 they decide to split i
Irina-Kira [14]

Answer:

$43.00

Step-by-step explanation:

$129.00 / 3=$43.00

3 0
3 years ago
Mary is making some shirts for her school's drama department. The fabric store has 3 1/6 yards of the fabric she wants in stock.
OLEGan [10]

Answer:

A. 3 5/6 yards

Step-by-step explanation:

..........

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Factorise 14^2-x-3 <br> please helppp
Dafna11 [192]

Answer:

-(x-193)

Step-by-step explanation:

Factor the polynomial.

Hope this helps. Plz give brainliest.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
R4 = 74 what does R equal??????????????\
maksim [4K]

Answer:

R = 18.5

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The point at which the number lines intersect on the coordinate plane is the (origin, x-axis).
    6·1 answer
  • 1/5 times 26 estimated
    15·2 answers
  • Please help on this question <br> !
    8·1 answer
  • Jose has $45 to spend at the mall. He buys a toy for $18.63, two candy bars at $0.47 EACH, and a shirt for $12.64 (All prices in
    8·1 answer
  • What is 5+5 jfkkckdndnd
    14·2 answers
  • B. Mills works as a construction worker. He makes a salary of 54,200 a year. After
    7·1 answer
  • DJ Davon is making a playlist for work; he is trying to decide what 12 songs to play and in what order they should be played. If
    9·1 answer
  • Amy had $28 dollar’s to spend on school supplies. After buying 7 pens, she had $20.30 left. How much did each pen cost including
    15·2 answers
  • Which expression is equivalent to 2(y + 11)<br><br> 2y + 22<br> 2y + 11<br> y + 22
    10·2 answers
  • George deposited $900 in an account that earns 5% annual compounded annually. How much
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!