1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lukranit [14]
3 years ago
8

Two groups of friends go to a movie. Each ticket costs the same amount. One group spends ​$57. The other group spends ​$95. List

all possible whole number ticket prices for each group. At most how much does each ticket​ cost? Suppose a group of 2 friends goes to this movie. At most how much does this group​ spend?
List all possible whole number ticket prices for the group that spends ​$57. Select all that apply.


A. ​$19

B.$1

C. ​$57

D. ​$95

E. ​$3

F. ​$5

List all possible whole number ticket prices for the group that spends ​$95. Select all

that apply. A. ​$3

B. ​$19

C. ​$1

D. ​$57

E. ​$95

F. ​$5 At most how much does each ticket​ cost?
Mathematics
1 answer:
kenny6666 [7]3 years ago
8 0

Answer:

1) All possible number tickets for group that spends $57: A, B, C, D

2) All possible number tickets for group that spends $95: B, C, E, F

3) Each ticket will cost at most $19

Step-by-step explanation:

We are told that one group spends $57 dollars while the other group spends $95.

Now,we want to find all possible whole number ticket prices for each group and at most how much each ticket​ costs.

To do this, let's first find the factors of both amounts which will give us all possible whole number ticket prices for each group.

57: 1, 3, 19, 57

95: 1, 5, 19, 95

Since each ticket costs same amount, to find out at most how much each ticket costs, we will select the highest common factor of both groups which is 19.

Thus,each ticket will cost at most $19

You might be interested in
Find the value of xfind the value of 6 x by 3 ​
Mumz [18]

Answer:

<h2><em><u>2</u></em><em><u>x</u></em></h2>

Step-by-step explanation:

<h2><em><u>6</u></em><em><u>x/</u></em><em><u>3</u></em><em><u>=</u></em><em><u>2</u></em><em><u>x</u></em></h2>

<em><u>thank</u></em><em><u> you</u></em>

<em><u>that's</u></em><em><u> all</u></em>

8 0
3 years ago
What is the circumference of a circle is 22 pi yards. Find the radius of the circle in terms of pi
Ganezh [65]

Answer:

r=C

2π

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Help here pls Math?​
kap26 [50]

Answer:

d

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jenna found out that 15% of the skittles were purple. if there were 60 skittles in the bag, how many were not purple?
horsena [70]
  • Answer: 0.25

nbbcbfbfbfbdbdbdbfbfbdbdbd

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pls help fast. lots of point! help pls??
Scilla [17]

Answer:

  (a) 1.54 seconds, -0.26 meters

  (b) approach 3 meters

Step-by-step explanation:

(a) The value of x that minimizes height is 1.54 seconds.

  The minimum height is -0.26 meters.

__

(b) For large x, the height appears to asymptotically approach 3 meters.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Pampered Pooch charges $5 for one hour of Doggy Daycare $10 for two hours and fifteen dollars for 3 hours what is the rate chang
    15·1 answer
  • Show (prove) in detail why (xyz)4 =x4 y4 z4 for any number x,y,z
    12·1 answer
  • There are 130 people in a sport centre. 73 people use the gym. 62 people use the swimming pool. 58 people use the track. 22 peop
    11·1 answer
  • A 16 ounce package of cereal cost $4.00?what is the unit cost
    7·2 answers
  • Find the area of the circle with the given diameter. Use 3.14 for π. Round to two decimal places.
    10·2 answers
  • There are two buses. Bus A can travel 125 miles in 3 hours,
    13·1 answer
  • Could someone please explain this to me? Would be greatly appreciated <br> Work out: 4/5 - 2/3
    8·1 answer
  • Mr. Miller purchased two coats that cost the same amount from an online store. The total amount Mr. Miller paid was$118. What wa
    5·1 answer
  • Indicate whether the lines are parallel, perpendicular, or neither. Justify your answer. X=4 and Y=-2
    6·1 answer
  • The length of a rectangle is 14.5 in and the width is 3.2 in. What is its areA
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!