Answer:
The length of the rectangle (l) = 3 feet
The width of the rectangle (W) = 10 feet
Step-by-step explanation:
<u><em>Step(i):-</em></u>
<em>Given that the width of the rectangle = (x+1) feet</em>
<em>Given that the length of the rectangle = ( x-6) feet</em>
<em>The area of the rectangle = 30 square feet</em>
<u><em>Step(ii):-</em></u>
We know that the area of the rectangle
= length ×width
30 = ( x+1)(x-6)
30 = x² - 6x + x -6
⇒ x² - 5 x - 6 = 30
⇒ x² - 5 x - 6 - 30 =0
⇒ x² - 5 x - 36 =0
x² - 9 x +4x - 36 =0
x (x-9) +4 ( x-9) =0
( x+4 ) ( x-9) =0
( x+4 ) =0 and ( x-9) =0
x =-4 and x =9
<u><em>Step(iii):-</em></u>
we have to choose x =9
The length of the rectangle (l) = x-6 = 9-6 =3
The width of the rectangle (W) = x+1 = 9 +1 = 10
<u><em>Final answer:-</em></u>
The length of the rectangle (l) = 3 feet
The width of the rectangle (W) = 10 feet
Answer:
Y = [-6 6 6 -6]
Step-by-step explanation:
From the given matrices
If X - 2Y = Z
b - 2c = a ... 1
a -2d = c ...2
4+2a = 16.... 3
a + 2b = b .... 4
From3 ;
2a = 16-4
2a = 12
a = 6
From 4;
a + 2b - b = 0
a+b = 0
a = -b
6 = -b
b = -6
From1;
b - 2c = a
-6 - 2c = 6
-2c = 12
c = -6
also
a - 2d = c
6-2d = -6
-2d = -6-6
-2d = -12
d = 6
Hence the matrices Y = [-6 6 6 -6]
The unit rate for the 1st one is: $0.19 / ounce
The unit rate for the 2nd one is: $0.16 / ounce
The 36 ounce box would be the better buy because it is less per ounce than the 24 ounce box