1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MissTica
3 years ago
12

A music store rents instruments to students at the local middle school. Each trumpet rents for $10 a month and each drum rents f

or $5 a month. The monthly income is $100 and the total number of kids who rent instruments is 12. Write and solve a system of equations to find the number of trumpets rented () and the number of drums rented (y).
Mathematics
2 answers:
Assoli18 [71]3 years ago
7 0
Equation- $100 = $10(x) + $5(y)
Solve- 8 trumpets and 4 drums
$100 = $10(8) + $5(4)
80 + 20
$100
bixtya [17]3 years ago
6 0
12x5=10 that’s the answer
You might be interested in
If each can costs $23.97 plus 6% tax, what is the total cost? Round to two decimal places.
kap26 [50]
The total cost for one can is: $25.41.
__________________________________________________
Let us assume that we want to know the total cost of ONE CAN.
_____________________________________________
To calculate our answer:
_______________________________
$ 23.97 + [ (6/100) * 23.97)] = Our answer, in dollars.
__________________________________________
Note: "6%" = 6/100 = 0.06
_______________________
Rewrite as:
____________
$ 23.97 + [ (6/100) * 23.97)]  = our answer, in dollars; 
_____________________________________________
    $ 23.97 + (0.06 * 23.97)

            =    $ 23.97 + 1.4382

            =      $ 25.4082 ; Round to decimal places, to get:
                                         <span>→ $ 25.41
</span>__________________________________________
4 0
3 years ago
Identify the properties of the given quadratic.<br> y=-3.82 + 6x + 17
Dmitry [639]

Answer

pay attention in class

Step-by-step explanation:

dont go online looking for answers

6 0
3 years ago
How many minutes are there from 01:33hr to 03:18hr on the same day​
goldfiish [28.3K]
3:18-1:33=188 so I think that’s ur answer
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which expresión is equivalent to 8x-2y+x+x
Marta_Voda [28]
We can combine x + x and get 2x. So we have:
8x - 2y + 2x. Therefore 10x - 2y is equivalent.
8 0
3 years ago
Your parents took your family out to dinner. the parents wanted to give the waiter a 15% tip. if the total amount of the dinner
DerKrebs [107]

Answer:

$6.30

Step-by-step explanation:

Your parents took your family out to dinner. the parents wanted to give the waiter a 15% tip. if the total amount of the dinner was $42,00 what should be paid to the waiter as a tip?

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If a paper manufacturer produces 1,250,000 sheets of paper a day, and 5.80×10^6 sheets are used to make 1.45×10^4 school noteboo
    10·1 answer
  • The equation y=1/2x represents a proportional relationship. What is the constant of proportionality ?
    10·1 answer
  • Find the inverse of the function f(x) = 2x – 4.
    8·2 answers
  • What is 11 -2/11 plz answer this
    12·2 answers
  • What island was Pythagorean’s born on
    7·2 answers
  • 800,000+6,000+300+2 word form
    8·2 answers
  • A financial product with low interest rate, low risk and immediate access to withdraw money
    14·1 answer
  • a rock is thrown in the air from the edge of a seaside cliff. it's height in feet is represented by f(x) = - 16(ײ-8x-9), where
    13·1 answer
  • Ajar holding 36 coins, only nickels and quarters, is worth $6.20. There are eight more quarters than there are nickels. How many
    10·1 answer
  • Find the unit rate.kilometer in17hourEnter the correct answer in the box.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!