1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anika [276]
3 years ago
13

Make z the subject 9d= 6z - 5d

Mathematics
1 answer:
yarga [219]3 years ago
4 0

Answer:

z=2\frac{1}{3}d

Step-by-step explanation:

9d=6z-5d

6z=9d+5d

6z=14d (combine like terms)

z=2\frac{1}{3}d

Hope this helps :)

You might be interested in
5x-3(x-2)-x simplify this expression
Vlad1618 [11]

Answer:

you multiply then add

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Need help with this math problem
KiRa [710]
She would need a gpa of 2.75
8 0
3 years ago
On the weekdays a grocery store has 14239 customers and on the weekends the grocery store has
Vedmedyk [2.9K]

Answer: 2605 more on weekdays

Step-by-step explanation:

14239 - 11634 = 2605

8 0
1 year ago
Ashley needs to buy some pencils. Brand A has 20 pencils for $6. Brand B has 40 pencils for $8.50. Based on the unit price, whic
Kruka [31]

Answer:

The answer to your question is Brand B

Step-by-step explanation:

Data

Brand A   amount of 20 pencils     cost $6

Brand B   amount of 40 pencils     cost $8.5

Process

1.- Calculate the unit price of each brand of pencils dividing the cost by the number of pencils

Brand A      6/20 = $0.3

Brand B      8.5/40 = $0.21

2.- Conclusion

Brand B is a better deal because you buy more pencils for a lower price.

3 0
3 years ago
At the farmers market, Nathaniel buys two dozen oranges at $3.50 per dozen, four kilograms of apples at $3.25 per kilogram, two
kirill [66]
Nathaniel's total cost is $(3.50 x2 + 3.25 x4 +1.90 x2 +1.20) = $24 he got 5% off so he paid $24- (24* 5/100) =$22.80
3 0
3 years ago
Other questions:
  • 31. Find the value of each variable.
    6·1 answer
  • Need math help please
    6·1 answer
  • ABC has vertices of A(0, 0), B(–4, 0), and C(–2, 4). The coordinates of each vertex are multiplied by 3 to create AEF. Determine
    10·2 answers
  • Please someone help me with this....<br> What is 2-1
    8·2 answers
  • Round 143.596 to the nearest hundredth
    13·2 answers
  • An electrician charges $80 an hour for weekday repairs and $120 for nights and weekends. Last week, the electrician earned $4800
    11·2 answers
  • Which quadratic function is represented by the graph?
    12·2 answers
  • How much larger is 10 7 than 10 3 What operation can we use?
    14·1 answer
  • Georgia is making fruit punch. She uses 650 milliliters
    8·1 answer
  • If you are asked to complete 5 sit-ups for every 9 push-ups you complete, answer each of the following questions:
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!