1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jenyasd209 [6]
3 years ago
5

−4p+9=−5 Plzzzzzzz help

Mathematics
2 answers:
Hoochie [10]3 years ago
5 0

Answer:

p = 3.5 or p = 7/2

Step-by-step explanation:

-4p+9= -5

or, -4p = - 14

or, p = -14/-4

or, p = 7/2 = 3.5

kompoz [17]3 years ago
5 0

Answer:

p = 3.5

Step-by-step explanation:

What you would do to get p is subtract 5 from both sides of the equation to leave the number and p, THEN divide both sides by the numerator of -4.

-4p + 9 = -5

      - 9     -9

__________

-4p = -14

__      __

-4         -4

Thus, p = 3.5

You might be interested in
Example
katen-ka-za [31]

Answer:

The playground is 160ft by 360ft.

The model is 4in by 9in

First, 1ft = 12 inches.

Then the measures of the playground, in inches, is:

160*12in = 1920 in

360*12in =  4320in

The playground is 1920in by 4320in.

Then, the ratios between the measures of the playground and the model are:

1920in/4in = 480

4320in/9in = 480

This means that each inch in the model, represents 480 inches in the actual playground.

5 0
3 years ago
Missy and Randy started at opposite ends of Otter Creek Trial and hiked toward each. Missy walked at 2 miles per hour while Rand
andreyandreev [35.5K]
M=-3.5+2t, R=-3t  when they meet M=R so

-3.5+2t=-3t

-3.5+5t=0

5t=3.5

t=0.7 hrs  (42 minutes)
5 0
3 years ago
Rephrase in contrapositive form:
miv72 [106K]

Step-by-step explanation:

Consider the provided information.

For the condition statement p \rightarrow q or equivalent "If p then q"

The rule for Contrapositive is: Negative both statements and interchange them. \sim q \rightarrow \sim p

Part (A) If you are taller than 6 ft, then it is unpleasant for you to travel in economy class.

Here p is "you are taller than 6 ft, and q is "it is unpleasant for you to travel in economy class".

It is given that Your contrapositive must not contain explicit references to negation. Assume that the negation of "unpleasant" is "pleasant".

Contrapositive: If it is pleasant for you to travel in economy class then you are not taller than 6 ft then.

Part (B) "If x ≥ 0 and y ≥ 0 then xy ≥ 0" where x, y are real numbers.

Here p is "xy≥ 0, and q is "x ≥ 0 and y ≥ 0"

The negative of xy≥ 0 is xy<0, x ≥ 0 is x<0 and y ≥ 0 is y<0.

Remember negative means opposite.

Contrapositive: If xy < 0 then x<0 and y<0.

8 0
3 years ago
How many faces does this shape have?
Veseljchak [2.6K]
DO NOT LISTEN TO THE OTHER PERSON, you can CLEARLY see thats not the right answer. She/He is bluffing.

The true answer:
The shape has 4 faces. Faces means the sides of a 3d figure/the sides are the 2d shapes that form together to form one 3d figure. Btw that figure is a triangular pyramid.
Com.ment me if u have any questions

Have a nice day!
4 0
3 years ago
How to find the measure of the angle is you have the incenter?
Eduardwww [97]
Construct<span> a perpendicular from the </span>incenter<span> to one side of the triangle to locate the exact radius. 3. place compass point at the </span>incenter<span> and measure from the center to the point where the perpendicular crosses the side of the triangle</span>
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Don't understand these questions help!!!!!
    15·1 answer
  • Suppose a student reaches in the bag and randomly selects nine red chips and eleven yellow chips. Based on this sample, what is
    15·2 answers
  • Which quadrilateral makes this statement true?<br>Quadrilaterat ABCD≈____​
    6·2 answers
  • HELP A BROTHER OUT! PLEASE HELP ME WITH THIS ONE ASAP PLEASE AND THANK YOU
    6·1 answer
  • A family drove 165 miles in 3 hours. At the same rate, how many miles could they travel in 8 hours
    10·2 answers
  • Which expression can be used to convert 100 USD to Japanese?
    5·1 answer
  • BRAINLIEST PLS HELP <br><br> Solve for x:<br><br><br><br> x = 10<br> x = 30<br> x = 0<br> x = 1
    14·2 answers
  • If a 16 ounce box of pasta costs $1.39, what is the unit price?
    9·1 answer
  • Please Help Me I Don’t Understand
    11·1 answer
  • C. Brian saves some money from his allowance to buy Mother a gift. His daily allowance is P50.00
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!