1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kogti [31]
3 years ago
11

Kyle has 1/2 of a sheet cake. He cut it in 5 pieces of the same size. What fraction of a sheet cake is each piece?

Mathematics
1 answer:
podryga [215]3 years ago
3 0

Answer: 1/10

Step-by-step explanation:

Kyle had 1/2 of a sheet cake.

He then cut this half that he had into 5 pieces of the same size.

The fraction of the sheet cake he has therefore is:

= 1/2 ÷ 5

= 1/2 * 1/5

= 1/10

<em>Each piece was 1/10 of the sheet cake.</em>

You might be interested in
PLEASE HELP!! I WILL NAME THE BRAINLEST!!!!
Brrunno [24]

Where is the table at


7 0
2 years ago
Find the next number in the number pattern 192,96,48,24
natima [27]
I got 12 because each time you are dividing the number in half. Half of 24 is 12.
3 0
3 years ago
An ice cream store sells 3drinks, in 4sizes, and 8 flavors. In how many ways can a customer order a drink?
Sedbober [7]
You would take 3 x 4 which equals 12. And then you would take 12 x8 which would equal 96
7 0
3 years ago
What is the equation of the line that passes through the points (3,8) and (6,2)?
vodka [1.7K]

Answer:

y = −2x+14

plot the points on a graph, and find the slope :)

8 0
2 years ago
PLEASE HELP ASAP PLS !!! WILL MARK BRAINLIEST !!
barxatty [35]

Answer:

i believe it's 31°. not messing around either

7 0
3 years ago
Other questions:
  • 5 thousands equal how many hundreds
    15·1 answer
  • Pensé dos números. Si los sumo obtengo 20. Si al doble del primer número le sumo 35 obtengo el segundo. ¿ qué número pensé?
    10·1 answer
  • 6x-3x+4-2x infinitely number of solutions
    12·1 answer
  • Determine if 9x2− 12x− 4 is a perfect square trinomial and factor.
    11·1 answer
  • Plzzzzzz helpppp asapppp
    11·2 answers
  • Answer quickly please ! Thank you !
    15·1 answer
  • Help me i need this homework for today pls my peeps
    7·2 answers
  • Biking at 10 mph, it takes Kristen 1/4 hour to reach the train station to go to work. Kristen then takes the train to work, and
    8·1 answer
  • A package of 6 pairs of insulated gloves costs $35.94. What is the unit price of the pairs of gloves?
    11·2 answers
  • How to I write a one solution function??
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!