1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
maks197457 [2]
3 years ago
8

!!!WARNING!!!

Mathematics
2 answers:
frozen [14]3 years ago
4 0

Answer:

Same! This also happened to me, thank you for sharing this message so everyone knows!

Step-by-step explanation:

Nitella [24]3 years ago
4 0
Thank you for telling us! I’ll keep a heads up
You might be interested in
Sarah sells beaded necklaces she makes a profit of $4 on every necklace she sells which table represents the profit Sarah makes
Bogdan [553]

Answer:

<u>The correct table is A.</u>

Correct statement and question:

Sarah sells beaded necklaces she makes a profit of $4 on every necklace she sells which table represents the profit Sarah makes.

A.

Necklaces Sold Profit $

 4                           16

 6                           24

 8                           32

10                          40

B.  

Necklaces Sold Profit $

 4                           8

 6                           10

 8                           12

10                          14

C.

Necklaces Sold Profit $

 4                           4

 6                           8

 8                           12

10                          16

D.

Necklaces Sold Profit $

 4                           16

 6                           20

 8                           24

10                          28

Source:

North Carolina Practice Test

Step-by-step explanation:

If Sarah makes a profit of $ 4 on every necklace she sells, then:

4 necklaces = 4 * 4 = $ 16

6 necklaces = 6 * 4 = $ 24

8 necklaces = 8 * 4 = $ 32

10 necklaces = 10 * 4 = $ 40

<u>The correct table is A.</u>

6 0
3 years ago
Light bulbs usually cost 2$. They are on sale for 0.50 of the regular price. What is the sale price? Is this a better price than
Vinil7 [7]

Answer:

The sale price is $1

$1 is not a better price since there is a cheaper price of $0.7

Step-by-step explanation:

Original price is $2

The price now is 0.5 × $2 = $1

If the sale price was 0.35 of the original price;

It would be 0.35 × $2 = $0.7

$1 is not a better price since there is a cheaper price of $0.7

4 0
3 years ago
Can you solve the system of equation using substitution y=x+8 <br> X+y=2
Vsevolod [243]
X + y = 2
Substitute x + 8 into y
x + x + 8 = 2
2x + 8 =2
(Subtract 8 from both sides)
2x = -6
(Divide both sides by 2)
x = -3

Subsitute x = -3 into either equation to find y
x + y = 2
-3 + y = 2
(Add 3 to both sides)
y = 2 + 3
y = 5

Or y can be solved for using:
y = x + 8
y = -3 + 8
y = 5
8 0
4 years ago
A Yamaha dirt bike has a sticker price of
Rasek [7]

Answer:

1353.13

Step-by-step explanation:

1250*.0825= 103.125+1250= 1353.125

then round to the hundredths place to get 1353.13

You have to get 8.25% to a fraction to be able to multiply move the decimal point to the left twice.

4 0
3 years ago
I need help ASAP thanks!!
Genrish500 [490]

Theorem

The measure of an exterior angle of a triangle equals the sum of measures of the remote interior angles.


Angle STV is an exterior angle of triangle SRT.

The two remote interior angles to exterior angle STV are angles S and R.

Since the triangle is isosceles, with sides ST and TR equal, angles S and R are equal, so they both measure 27 deg.


<STV = 27 + 27


<STV = 54

8 0
3 years ago
Other questions:
  • –3x + 5y = –9<br> 4x+8y=12
    15·1 answer
  • write the equation of a line that passes through (4,10) and is parallel to the line with the equation y=-3x+7
    6·1 answer
  • Help solve 87 please
    13·1 answer
  • The sixth grade art students are making a mosaic using tiles in the shape of right triangles. Each tile has leg measures of 3 ce
    11·1 answer
  • Rename the number 24 tenthousands =
    6·1 answer
  • (5) • (-9).(-2)<br> i need step by step
    9·1 answer
  • To take advantage of the power of compounding, what should you do with the money an investment produces?
    8·2 answers
  • Solve for k.<br> 2k - 6 &gt; -10
    9·2 answers
  • Write the following statement
    6·1 answer
  • A radio costs $40. the tax rate is 7.5%. what is the tax on this radio?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!